Quantcast
Channel: Ilm ja inimesed
Viewing all 606 articles
Browse latest View live

Helkivad ööpilved 5. augusti ööl

$
0
0
Seal, kus taevas oli südaööni selge, võis veel jälgida võib-olla hooaja viimaseid helkivaid ööpilvi. Augusti kohta olid need üpris intensiivsed (pildid Laagris tehtud):

Need pildid on tehtud 3. augusti öösel kl 3.06 ja 3.46.



Need aga siis 4. augustil ülevalt alla vastavalt kl 23.36, 23.43 ja 23.59. 

Kõige eredamaid helkivaid augustis on õnnestunud vaadelda 3. augusti südaöö paiku 2010. aastal:

Tumedad on kiud- ja kiudkihtpilved.

Helkivate ööpilvede on parandatud ja täiendatud: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/noctilucent.htm.


Kuumalaine ja äike 8.-9. augustil

$
0
0
8. august. Eesti kohal on troopiline õhumass. Kuna see on labiilne, niiske (kastepunkt kuni 20 kraadi) ja tegu on tsüklonaalse arenguga, siis on antud Lääne-Eesti kohta 2. astme ohuala:
Hommikune satelliidipilt

8. augusti öösel jätkus äike Soome lahel, rünksajupilvi tekkis juurde Harjumaal ja Liivi lahel.

Kuumalaine algas juba 6. augusti õhtul ja järgneval ööl (õhumassi poolest) ja kestab 9. augustini. Kogu selle aja jooksul on äikesevõimalus suur. 8. augustil satub Eesti Läänemerel põhja või kirdesse liikuva liikuva lõunatsükloni sooja sektorisse.
7. augustil oli äikest peamiselt saartel ja Lääne-Eestis, kuid 8. augustil võib-olla ka kaugemal sisemaal. Seetõttu on teist korda plaanis minna loodusajakirjadega äikesejahile. Alguskohaks on ilmselt Pärnumaa.
Tehti ka vastav voog: http://ilm.ee/?511557. Võimalusel püüan seda täiendada ka jahi ajal, aga üldiselt on ülesanded päeva teisel poolel delegeeritud Ellule.

Pärast väikest järelemõtlemist selgus, et tegelikult läks 7. augusti õhtul äike üle Tallinna, ainult et välke ei tekkinud otseselt linna kohal. Pilte selle äikese tulekust ja olekust Laagris kl 20.55-22.26:

Rünksajupilved on peitunud kõrgrünkpilvedesse.


Lennuk lendas ringiga rünksajupilvede kogumist mööda.



Äike läheneb.

Äikeseroosa


Rünksajupilved Pääsküla endise prügila kohal

Antud rünksajupilvede kogumi ja ühtlasi äikese viimane sahmakas

Äikesejaht 8.-9. augustil

$
0
0
Äikesejaht osutus ebatavaliselt viljakaks ja vaatemänguliseks. Seetõttu on plaan kirjutada ajakirja lugu sellest jahist. Järgnevad mõned visandused. KKK vaata palun postituse lõpust.

Kuna 8. augusti õhtuks oli oodata lõunatsükloni saabumist ja kohale oli jõudnud troopiline õhumass, siis oli ulatusliku äikese tekkimine väga tõenäoline ja plaan minna loodusajakirjadega äikesejahile. ESTOFEX andis Lääne-Eestile isegi 2. astme ohuala.

8. augusti hommik oli rahulik ja päikeseline, nagu päevgi.

Juba hommikul tekkis äike Läänemere lõunaosa kohal, mis liikus kirdesse, mistõttu otsustasime minna Tõstamaale. Kuna see torm oli väga kaugel, siis igal juhul tuli arvestada võimalusega, et see hajub. Minna tasus ikka, sest kui peaks hajuma, tekib arvatavasti kuskil Eesti piires, suurima tõenäosusega Eesti lääneosas. Pärastlõunaks ehk väljasõidu alguseks (kl 14) oli selge, et äike liigub õhtu ja öö jooksul üle ESTOFEXi näidatud ala (vt kommentaarides http://www.blogger.com/comment.g?blogID=3103394870987873447&postID=4928940846220857512 8. august 2013 13:44).
Päeval tekkisid ainult vähese arenguga madalad rünkpilved. Need kadusid õhtupooliku jooksul. See näitas, et äike peab tekkima kõrgematest pilvedest, ilmselt kõrgrünkpilvedest. Näha olid ainult mõned vähese arenguga topjad kõrgrünkpilved. Sõites Tõstamaa poole oli Tartumaa suunas näha üksikuid väga kõrgeid torne, millest üks jäi mõneks ajaks püsima ja võttis alasi kuju. See oli äike Tartu lähedal, liikudes Peipsile.

Tartu lähedal olev äike kl 17.15 nähtuna Pärnumaalt.

Umbes kl 18 jõudsime Tõstamaa lähedale Liu randa. Sealt oli vaade otse Liivi lahele ja avatud teistessegi suundadesse. Kagusuunas oli näha kõrgrünkpilvede torne, kuid need hajusid peatselt.
Tõstamaa lähedal Liu rannas kl 18.18. Vaade lõunasse

Rannas võis näha huvitavat miraaži (kl 18.29, edelasuund)

Sinna jäime paariks tunniks ooterežiimile, et jälgida, mis saab Kuramaale jõudvast äikesest ja kus Eesti pinnal hakkavad äikesed tekkima. Peatselt oli selge, et edelast lähenev äike kaob. Küllaga ilmusid läänetaevasse kõrgrünkpilvede read. See oli märgiks, et seal suureneb labiilsus ja ilmselt hakkab midagi tekkima. Senini on jahtidel osutunud just muutuste järgimine pilvedes kõige viljakamaks strateegiaks. Radaritel ja satelliidipiltidel on eelkõige abistav roll, eriti kui vaateväli on nt madalate pilvede tõttu piiratud. Sel põhjusel hakkasime Lihula poole sõitma.
Läänetaevasse ilmunud kõrgrünkpilved näitasid labiilsuse suurenemist (kl 20.34).

Teekonna jooksul muutusid algul üsna lamedad kõrgrünkpilved esialgu topjateks (floccus) ja siis juba tornjateks (castellanus). See näitas, et algas märkimisväärne konvektsioon. Õnnestus jälgida teel Lihulasse, kuidas üks kõrgrünkpilv muutus rünksajupilveks. Lihula linnamäel vaatlesime eemalduvat äikest. Selle saime lõpuks Risti lähedal kätte, kuid äike hääbus.



Äikese teke kõrgrünkpilvedest. Esimene pilt on tehtud kl 20.06 teel Lihulasse, viimane kl 20.46 Lihula linnamäel, kust võis näha välke.

Seejärel läksime Riisiperre ühte kõrtsi, et veidi einetada ja uurida edasisi võimalusi. Teel sinna oli taevas täidetud kõrgrünkpilvede rahnudega:


Seal sai selgeks, et saartelt jõuab hämmastav äike umbes tunniga mandrile. Pärast pooletunnist peatust asusime Haapsalu poole teele. Esimesed välgusid ilmusid kohe pärast Riisiperest lahkumist ehk umbes kl 22.30. Umbes 18 km enne linna ehk umbes kl 23 otsustasime lagedas kohas jääda jälgima, sest kuna oodata oli rahet, paduvihma, tugevaid pagisid jms, siis ei tundunud linna ega üldse sinna lähedale minek hea valik, vaid parim oli lagedal olla, kus puude murdumine jms ei ohusta.
Välkusid tekkis nii sageli, et oli võimalik lugeda ajalehte - proovisin kohapeal järele! Varsti hakkas vihma sadama, kuid see polnud eriti tugev. Samuti kaasnes riiulpilve üleminekuga pagi. Välkude alusel olid eristatavad kaks joonpagi (sellest küsimustes-vastustes). Lisaks pildistamisele ka filmisime
Joonpagi 8. augusti õhtul detektori järgi, allikas: http://www.puuppa.org/~pnuu/salama/

Joonpagi satelliidipildil


Mõned pildid lähenevast joonpagist.

Lõpuks, kui pilve esiosa oli üle läinud ja suurenes pilv-aluspind tüüpi välkude sagedus, hakkasime tagasi Tallinna poole sõitma. Sõit kokku, st Tallinnani, kestis vähemalt paar tundi, kuid esialgu meeletus paduvihmas, ajuti oli vihmatuisku, rahet, puuokste lendamist jms ebameeldivat, aga samas autotulede osa ajas välguvalgus edukalt ära. Viimaks, Riisipere kandis, saime kõige hullemast tormist välja, kuid vihma sadas ikka. 
Tallinnasse jõudes oli taas torm tugevam, aga välke niipalju ei tundunud olevat. Järgnevad paar tundi kuni peaaegu päikese tõusuni võis jälgida üldiselt väga intensiivset sähvimist. Suurem osa välkusid olid pilvesisesed, aga hiljem, kui torm taandus itta, suurenes ka pilv-aluspind tüüpi välkude hulk. Vihm jäi siis järgi, mistõttu oli ideaalne aeg nii filmimiseks kui pildistamiseks, mida ka tegin. Mõned fotod (raskusi oli saada sellist pilte, kus poleks üldse välguvalgust, kõik pildid on töötlemata):
Üks väheseid välguvalguseta piltidest, mis õnnestus saada.



Praktiliselt kõik pildid tulid umbes sellised, kui suvalisel hetkel päästikut vajutada.








Enne kella 4 hakkas valgemaks minema ja taanduv äike tuhmus. Aga saartel oli formeerunud uus sama intensiivne joonpagi, mis liikus kiiresti mandrile:


Pärast kl 4 oli Laagris juba kaugeid sähvatusi edelas näha, samuti oli kuulda müristamisi. Kui äike lähemale jõudis, siis hakkasid selle ees olevad kõrgrünkpilved kõrgusesse kasvama ja muutusid rünksajupilvedeks. Samal ajal oli ikka veel näha-kuulda itta taanduva äikesega seotud välkusid.
Enne kella viit hommikul oli mõnest sellisest kõrgrünkpilvest äike tekkinud, üks neist idataevasse. Ülejäänud tulid edelast ja läänest. Välkusid palju ei olnud. Hiljem, kui hakkas vihma sadama, siis suurenes välkude hulk eriti lõunas ja edelas. Taas oli raske saada sellist fotot, millel poleks välguvalgust. Vihm oli võrreldes öise äikesega nõrgem ja palju ühtlasem.
Poole 7ks taandus äike kirdesse ja ilm paranes. Saigi teine tugev äike läbi. Mõned pildid:
Paremas servas on näha kõrgrünkpilvedest tekkinud võimas rünkpilv.

Edelast lähenev uus tugev äike oli juba kuuldav.

Kõrgrünkpilvedest arenev rünksajupilv.

Välkuderohkem koht hakkas lähedale jõudma.

Järgnes ligi pooletunnine periood, kui oli raske saada välguvalguseta pilti.

Kl 6 paiku kandus peamine aktiivsus kagutaevasse ja välkude hulk vähenes.

Sel hetkel tekkisid nn ämblikvälgud (anvil crawlers), mis saavad alguse pilvetipust. Kahjuks jäädvustada ei õnnestunud.

Poole seitsmeks taandus äike kirdesse.

KKK
Viimase ööpäeva jooksul kipuvad mõned küsimused korduma. Olgu siis mõned sagedasemad küsimused koos vastustega esitatud.
1. Kas tugev äike oli ikka kindel? Päeval ei tekkinud ju praktiliselt midagi? Väga vähe tõenäoline oleks olnud see, kui äikest poleks tekkinud või piirdunud vaid mõne üksiku koldega. Tegu oli siiski niiske troopilise õhumassiga, kusjuures Läänemerel formeerus Eesti poole liikuv lõunatsüklon. Seetõttu oli isegi tugeva äikese tõenäosus vähemalt Lääne-Eestis üle 90%.
9. augusti ööseks kohale jõudnud lõunatsüklon tagas erakordse äikese.

2. Millal selgus, et äike jääb öisele ajale? Kl 13ks oli juba päris selge, et päeval äikest ei teki (ainult Tartumaa oli üks isoleeritud kolle), mida näitasid madalad vähearenenud rünkpilved - piirkiht oli stabiilne. Järelikult sai äike tekkida ainult kõrgrünkpilvedest ja otseselt seoses lõunatsükloniga. Seda oli oodata Eesti lähedusse alles öö hakuks. 
3. Kui ebatavaline on selline torm? Igal aastal ei ole kindlasti nii ulatuslikku ja tugevat äikest. Öisest ajast oli viimati selline kindlasti 24.8. öösel 2007, mis oli vägagi sarnane, ainult et äike oli ühes osas, ja ehk ka 29.7.2012 äike, aga see tekkis juba päeval ja liikus õhtu jooksul üle saarte. Arvestades õhumassi omadusi ja sünoptilist olukorda, siis pääses Eesti väga kergelt. Tõenäoline oli selline äike, nagu uudistes on Kesk-Euroopa kohta räägitud. Seetõttu anti ka 2. astme ohuala.
4. Kus saaks äikesevideot vaadata?Üks video on siin: http://www.youtube.com/watch?v=7uxKYioVi7o&feature=youtu.be, aga see pole kuigi kvaliteetne. Näha on vaid eredamad sähvatused, mis jäid vaatesuunda. Lisaks veel üks video: http://www.youtube.com/watch?v=DEUXebpIFvM&feature=youtu.be
5. Mis liiki äikesega oli tegu? See oli joonpagi, kusjuures esimesel korral oli koguni 3 joonpagi, mis on radaripildil hästi eristatavad: 

Joonpagi on liitrünksajupilve (koosneb paljudest elementidest) vorm, mille tunnuseks on tavaliselt ulatuslik rünksajupilvede kogum, mis moodustab sirgjoonelise või kergelt kaarja süsteemi. Satelliidipildil võib sel olla ka ümar kuju, kuid radaripeegeldus näitab ulatuslikku intensiivset frondilaadset sajuala, mis on sirgäikesetormidele iseloomulik. 
6. Miks välke oli eriti palju? Välkude sagedus korreleerub tugevasti korraga pilvetipu kõrgusega ja tõusvate õhuvoolude tugevusega. Välkude alusel pidi pilvede kõrgus olema vähemalt 15 km ja tõusvate õhuvoolude kiirus 20-30 m/s (tugevate toetuseks puudusid teated hiidrahest). 
7. Miks konvektsioon tekkis 2-3 km kõrgusel, mitte madalamal? Päevasel ajal ei tekkinud piirkihist lähtuvat konvektsiooni, mille põhjuseks oli piirkihi stabiilsus ja tugevnev sooja õhu advektsioon. Stabiilsust suurendas ka päeval briisifrondiga Harjumaale jõudnud jahe õhk. Aga õhumass kõrgemas osas oli labiilne. Ekstreemset labiilsust näitas HIRLAMi mudel ka öisele ajale, diagrammilt on näha, et õhumassi alumised paar km on stabiilsed (sinine joon on punasest vasakul):
8. Millal uuesti võib selline torm tulla? Selle kordumist lähitulevikus ei välista muu, kui ainult sobivate tingimuste puudumine. Teoreetiliselt on juba 19. augustil võimalus troopilise õhumassi sissetungiks, kuid sinna on veel palju aega ja kindlaks ei saa seda kaugeltki pidada.
9. Kui oli üsna kindlalt teada, et see järgib ESTOFEXi markeeritud ala, siis milleks selline meeletult pikk jaht? Jahi eesmärk oli mitte lihtsalt äike kätte saada, vaid olla alguse juures ja jälgida äikese arengut. Eks see pikendas ju ka äikesekogemust. Aga algus on minu arvates kõige huvitavam.

Lõunatsüklon 10.-11. augustil

$
0
0
Praeguseks on juba üsna selge, et suurem äike öösel jääb ilmselt Valgamaast kuni Peipsini ja sealt kagu poole. Mujal, kui üldse, võivad tekkida ainult üksikud nõrgad kolded.

Laagrist edelas on üsna tugev konvektsioon, mis hoiab äikesevõimaluse Tallinnas jätkuvalt jõus:



Lätis-Leedus on arenenud tugev joonpagi:

Tallinnale läheneb nõrk äike, kuid see hajus peatselt, kl 19.15:

Praegu paistab, et formeeruv lõunatsüklon liigub üle Peipsi või selle lähedalt. Seetõttu võiks pakkuda, et suurim äikesevõimalus on eeskätt Valgamaast-Virumaani kagu poole jääval alal.
Hetkel on tekkinud üsna ulatuslik äikestetsoon, mis liigub põhja-kirdesse.

11. augusti öösel jõuab Eesti praegu formeeruv lõunatsüklon. See võib tuua rohkelt sademeid ja samuti on olemas äikesevõimalus. Viimane sõltub just sellest, milline on keskme trajektoor. Samas, kui vaadata praeguseid arenguid, on õhumass palju labiilsem, kui näitab GFS mudel, sest mõnel pool on tekkinud rünksajupilvi ja on ka nõrka äikest täheldatud.
Frondil tekkinud laine, mis areneb ilmselt tsükloniks (kaardil Baltimaadest lõunas, allikas: Deutscher Wetterdienst).
Kell 16-17 vahel arenud liitrünksajupilv Tallinnast nähtuna. See näitab, et õhumass on märksa labiilsem, kui näitab GFS mudeli prognoos või HIRLAM: http://www.emhi.ee/index.php?ide=19,394,416,422&diagramm=1

Moskvas 12.-18. augustil/mereline polaarne õhumass

$
0
0
12.-18. augustil olen Moskvas, mistõttu ei saa vaadata siinseid asju, rääkimata millelegi vastamisest.

Enne ja pärast 12. aug 2007 äikest Hiiumaal:
Enne äikest 11.8.2007 kl 20.30 Kärdla lähedal

Järgmisel hommikul kl 6.41 Kärdla lähedal, vaade mandri poole

Kas 11. august oli tõesti maapükste päev? Tõepoolest, vähemalt sel päeval oli HIRLAMi mudeli järgi mõnes jaamas superadiabaatiline temperatuurigradient piirkihis ja märgatav tuulenihe. Rohkem konkreetse juhtumi põhjal: http://lagujailm.blogspot.com/2012/07/tornaado-elva-lahistel-20-juulil-2012.html
Maapüksid või lehterpilved, mida 11. augustil nähti: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4372926301079&set=gm.535690073147387&type=1&theater ja http://www.youtube.com/watch?v=77NROxCvh2w&feature=youtu.be ning https://www.facebook.com/aivo.leppik/posts/10151771148409162 ja lõpuks üks kahtlane juhtum.

Äike on tekkinud nii Tallinnas idas, vt roosa ala: http://testbed.fmi.fi/ kui tekkimas Tallinnast läänes. Saartel olev äike ei jõua Tallinnasse.
Äike Tallinnast idas:



Tekkiv äike Tallinnast läänes:






Vaade Laagrist itta



10. augustil jõudis Eestisse labiilne mereline polaarne õhumass. Seetõttu on hoovihmad ja kohatine äike igapäevased, eriti 11.-15. augustil. Sealjuures paistab, et öisel ajal on rohkem äikest merel ja rannikualadel, kuid päeval ka sisemaal.
11. augustil on äikest juba mõnel pool registreeritud:
Teade äikesekobara kohta: IGMET(WSEO31) WSEO31 EETN 111408 EETT SIGMET 1 VALID 111405/111700 EEMH- EETT TALLINN FIR FRQ TS OBS WI N5805 E02225 - N5830 E02225 - N5839 E02319 - N5805 E02225 TOP FL330 MOV NE 5KT NC=

Täiendav hoiatus: AD-WRNG(ADEO32) ADEO32 EETN 111306 EEKE AD WRNG 1 VALID 111315/111700 TS FCST=, allikas: http://www.emhi.ee/inc/other/lennumeteoroloogia.php

Riias ja Moskvas 12.-18. augustil

$
0
0
Nendel päevadel oli võimalus viibida esialgu Riias, seejärel Moskvas. Kokku läbiti umbes 3000 km. Järgnevalt mõned pildid.
12. augusti hommik Pärnumaal

Lõuna paiku Riias enne äikest



Esimene äike tuli lõuna paiku.



Teine äike oli õhtul. Pilvede rohekas värvus viitab rahele, mida sealt ka tuli.

Võrkpall paduvihmas




Äike eemaldub.



12. augusti õhtul võis Riias palju vikerkaart näha.

13. augusti hommik Riias - tulemas on taas äike.


Enne äikest





Äike läheneb.

Äike ja hoovihm pärastlõunal

Teel Moskva poole

 Rēzekne lähedal

14. augusti hommik Moskva lähedal

Moskva võttis vastu vihmaselt.

Tunniga ilm juba paranes.

Moskvast sõitsime umbes sadakond km eemale kohta nimega Pokrovskoje. See mütsiga pilv on 14. augusti lõuna paiku just seal pildistatud.




Pokrovskoje taevas 14.-16. augustil



"Aurav" järvik Pokrovskojes (Moskva lähedal) 17. augusti jahedal hommikul. Tähelepanuväärne oli see, et päris sageli tekkis udupükse (keskmisel fotol, inglise k steam devil). 
Udupükste tekkeks on vaja vaikset ilma, sooja veekogu ja selle kohal asuvat suhteliselt jahedat õhku, nii et temperaruuriprofiil vee kohal on vähemalt superadiabaatiline.



Uuesti Moskva, aga 17. augustil



Mandrilised rünkpilved










Motiive 17. augusti Moskvast


Moskvast lahkumine (17. augusti õhtul)

Viimane aeg osaleda neil, kes seda teinud pole!

Tagasivaade 2013. a suvele

$
0
0
Suvi hakkab tasapisi jõudma lõpule. Ehkki september ja enamasti ka oktoober on tavaliselt veel üsna aktiivsed äikese poolest, on siiski juba paras aeg teha tagasivaade suve ilmastikule, keskendudes äikesele. Ülevaade on ilmunud trükis ajakirjas "Horisont", kuid eesmärk on see teha huvilistele võimalikult kättesaadavaks,  mistõttu on nüüd siin postitusena.
Tagasivaade sellest tuleb 2. septembril kl 10.05 Vikerraadio eetrisse saates "Huvitaja". 

2013. aasta suvi on seni silma jäänud oma varajase alguse poolest, aga suve esimene pool on ka olnud kuum ja äikeseline, pakkudes pilvehuvilistele rohkelt uhkeid äikesepilvi.
Varajasest suvest rääkides on siin mõeldud eeskätt klimaatilist suve, mille alguseks loetakse ööpäeva keskmise temperatuuri püsivat tõusu üle 13°C. Teisisõnu – jäägu pööripäev kaugele tahes, ilma poolest on sel juhul suvi kätte jõudnud. 2013. aastal juhtus nii näiteks Tõraveres juba 7. mail, mis on erakordselt vara. Samadest ehk ilmaoludest lähtuvalt oli talv seal mail lõppenud ju alles 10. aprillil. Mida lähemale merele, seda rohkem esines muidugi kontraste, minu vaatlused ja kogutud raporteeringud viitavad sellele, et näiteks Viimsi põhjatippu saabus suvi umbes kaks nädalat hiljem kui Laagrisse, näiteks Harku vaatlusjaamas algas suvi 27. mail. 
Märkus klimaatiliste aastaaegade kohta. Loomulikult on klimaatilised aastaajad erinevaile maadele erinevad. Eestis on kasutusel seni dotsent Ants Raigi poolt välja töötatud põhimõtted, kus klimaatilise suve algus langeb ühte paljude fenoloogiliste parameetritega, nagu viljapuude õitsemise lõpp, pihlaka õitsemise algus; ööpäeva keskmine õhutemp 13 kraadi juures saabub kasvuks soodne aeg enamikul meil kasvatatavail köögiviljadel.

Päike, äike ja udu
Siit jõuame teise erakordse asjaoluni – suve algus oli erakordselt kuum ja äikeseline. Näiteks Tõraveres oli mai keskmine temperatuur koguni 15°C, mis on 3,9 kraadi soojem kui pikaajaline keskmine (arvutatud aastate 1971–2000 põhjal). Kogu vaatlusreas on sellest soojem olnud ainult 1907. aasta mai. Samuti oli erakordne öökülmade puudumine. Ka Tallinnas oli mai tunduvalt soojem, kuu keskmine 11,9°C on pikaajalisest 2,1 kraadi kõrgem. Eesti keskmine oli 13,1°C, mis on täpselt 3 kraadi kõrgem pikaajalisest keskmisest. 
Mais oli merel lausa nädalaid udu, mis jõudis sageli ka rannikualale. Seda põhjustas kuum ja niiske õhumass, mis püsis Eesti kohal: õhumassi alumise osa jahutas meri kastepunktini, mistõttu tekkiski udu. Võis näha ka eriskummalist olukorda – läbi udu sähvivat äikest, nagu näiteks 18. mail mere ääres 

Juuni nagu keskmine juuli
Juuni jätkus samuti soojalt või isegi kuumalt, ehkki oli muutlikum ja juunisse mahtus ka üks jahedam periood. Ometigi oli kuu keskmine Tõraveres ja Harkus vastavalt 18,2°C ja 16,9°C, mis on pikaajalisest keskmisest 3,1 ja 2,6 kraadi kõrgem. Seega andis juuni keskmise poolest sooja juuli välja. Juuli pikaajaline keskmine on selle kõrval vaid umbes 16,5 °C.
Kuuma mai ja juuni tõttu jõudis loodus oma arengus pikaajalise keskmisega võrreldes koguni 2–4 nädalat ette.

Kus on peidus põhjused?
Mis põhjustas siis sellist kuuma ja äikeselist ilmastikku? Pilk tuleb pöörata tsirkulatsioonile ja selle põhjustele. Wangenheimi-Girsi klassifikatsioonis on Euroopale iseloomulikud kolm tsirkulatsioonivormi: vorm W – tsonaalne tsirkulatsioon, õhuvool läänest; vorm E – poolmeridionaalne tsirkulatsioon, õhuvool idast, kagust ja lõunast; vorm C – meridionaalne tsirkulatsioon, õhuvool põhjast. C-tüübile on iseloomulik olukord, kus Venemaal ja/või Põhjamerel on tsüklon, Skandinaavias antitsüklon; E-tüübi korral on Venemaa kesk- või loodeosas antitsüklon ja/või Kesk-Euroopa kohal ulatuslik tsüklon ja W-tüübi korral on antitsüklon Vahemere regioonis (või meist lihtsalt lõuna pool), nii et Atlandi ookeanilt on tsüklonitele tee avatud.
See, milline tsirkulatsioonivorm parasjagu ülekaalus on, sõltub Rossby lainetest ja polaarpöörise tugevusest. Kui viimane on nõrk, siis saavad areneda suure amplituudiga Rossby lained, mistõttu tavapärane läänevool (tsirkulatsiooni C-vorm) asendub näiteks põhja- või kaguvooluga (vorm E) ja see tähendab suuri anomaaliaid.

Õhu liikumine Wangenheimi-Girsi tsirkulatsioonivormide korral. 
High – antitsüklon,
low – tsüklon,
nool – õhu peamine liikumissuund.
Allikas: Jaagus, 2010

Alates 15. maist vastas olukord tsirkulatsioonis Euroopa kohal selgelt idatüübile (vorm E). Viimase ilminguid oli ka juba nädalajagu varem. Antitsüklon oli siis Soome või Loode-Venemaa kohal. Idast tuli niisiis Eestisse sooja, sest maikuuks on õhumass mandril juba piisavalt soojenenud. Sellise tsirkulatsioonivormiga on seotud ka just maikuine äikeserohkus. Esimene ulatuslik äikeselaine oligi juba 9. mail, kui kujunesid esimesed idatüübi ilmingud. Seejärel pääses küll paariks päevaks taas mõjule läänevool (vorm W), kuid 15. mail kehtestus idatüüp juba kindlalt ja alates 17. maist muutusid suured äikesed Eestis tavaliseks.
17. mail oli palju äikest idapiiri taga, sest labiilne kuum õhumass oli veel seal. Siiski tekkis õhtu poole Läänemaal kuuma idavoolu ja merebriisi kohtumistsoonis kestev äike, mis tõi näiteks Haapsalusse paduvihma koos rahega (kahe tunniga 65,1 mm sademeid), mis põhjustas üleujutusi.

Haapsalus paduvihma põhjustanud äike õhtusel satelliidipildil. Allikas: Sat24.com

Äike ja keravälk
18. mail jõudis kuum ja labiilne õhumass Venemaalt täielikult Eesti kohale. Hommik oli mitmel pool udune, sest niiskust oli niivõrd palju. Pöörane päev algas pööraselt: juba hommikul kell 8 rikkus äike Leisis paljudel ruuterid ja digibokse ning lõi poes rivist välja lototerminaali. Lisaks sellele nähti keravälku lausa toas, mida kirjeldas perenaine Saarte Häälele nii: “Kui oleksin olnud meeter maad eespool, oleks ta mind maha löönd” ja lisas, et nägi vaid hetkeks ehk mõne sekundi jooksul esimesel korrusel asuva köögiukse juures pingpongipalli suurust tulekera, mis haihtus kohe pärast kärgatust.
Ennelõunasel ajal põhjustas ulatuslik äikesekolle Sõrves paduvihma, millega tuli 106 mm sademeid. See äikesekolle oli enne hääbumist välimuselt väikese orkaani moodi: keskel selgema ilmaga ala, mida ümbritsesid rünksajupilved. Tegelikult oli see suur rünksajupilvede kogum, mis meenutas MCV-d (Mesoscale convective vortex– lühend lahtikirjutatult inglise keeles – aga kuidas see oleks eesti keeles? – eestikeelset mõistet ei ole, aga võib tõlkida siis konvektiivkeerist sisaldavaks liitrünksajupilveks), kuid selle tunnuseks olev suletud tsirkulatsioon polnud siiski piisavalt välja kujunenud.
Märkus MCV kohta. Neid on vast paar korda kümnendi jooksul, vähemalt sellise välimusega liitrünksajupilvi. MCVsid on võib-olla kord või kaks kolme aasta kohta, st mitte igaaastased.
Pärastlõunal vallandus õhumassis alates Kagu-Eestist konvektsiooni kaudu tohutu energia. Päeva jooksul jõudis äike ka Soome lahele, kus oli samal ajal udu. Üsna mitmel pool sadas rahet. Õhtul tegi tõenäoline tornaado Valgamaal Hummulis majadele suurt kahju. Et see oli tõesti tornaado-trombi-tuulispasaga, annavad tunnistust pealtnägijate kirjeldused „keerlevast mustast sambast”, samuti toetas mingil määral seda hilisem radarianalüüs ja olulise tõendina leiti seintesse kinnilennanud objekte (projectiles).
Väärib märkimist, et tol päeval mõõdeti maksimumtemperatuuriks 30,8°C Võrus. Täpselt sama kõrge oli temperatuur 26. juunil Lääne-Nigulas ja Pärnu-Saugas.

Sõrve tohutu paduvihma toonud äike oli välimuselt väikese orkaani sarnane. Allikas: Sat24.com

Äikese levik 18. mail. Allikas: http://www.puuppa.org/~pnuu/salama/arkisto.php?pvm=20130518 


18. mai äike Tartus

Järgmised päevad oli samuti soojad või lausa kuumad ja mitmel päeval oli palju äikest. Erakordset nähtust, mida nüüd peetakse keravälguks, nähti äikeselisel ja kuumal 30. mail Raplamaal Palasi külas.  See juhtum oli eriti ebatavaline just keravälgu suuruse poolest: maa lähedal pole nii suurtest teateid. Küllaga on selliseid ja suuremaidki nähtud näiteks kilomeetrite kõrguses lennukite pardalt.
Makromaailma nähtustest on keravälk ilmselt kõige salapärasem. Keravälgu olemasolu vaevalt et keegi eitab (erinevalt ufodest, poltergeistidest jms), kuid puudub nähtust seletav teooria, rääkimata oskus seda tehislikult tekitada. Erinevad teooriad suudavad kirjeldada küll keravälgu erinevaid aspekte, aga mitte nähtust tervikuna. See viib mõttele, et keravälguks võidakse pidada ka erinevaid nähtusi. Mõningaid neist on võimalik seletada, nagu lühise tõttu tekkiv helendus ja sädemed. Kuid ka nende kõrvaldamisel jääb hulk nähtusi, mida peetakse keravälguks ja mida seletada ei suudeta. Selliste hulka kuulub ka ebatavaline juhtum Raplamaal.
Pealtnägija joonistus. Paremal väiksemal skeemil on näidatud kaugused ja suunad teistest taludest.

Juuni algul jäi Eesti üha kitsenevasse sooja õhumassi, kus 4. –7. kuupäeval oli paljudes kohtades äikest. Sooja õhumassi piir püsis saarte või Lääne-Eesti kohal. 7. juunil kuuma õhumassi lahkudes oli Imaveres rahetorm ja paduvihm, mis põhjustas üleujutusi.

Lähenev äike 4. juunil Tallinnale. Autori foto

10. juunist algas jahedam periood, kui mõnel päeval polnud 20 kraadigi sooja. 13.–14. juunil küll kiilus korraks südasuvine soojus vahele, kuid siis jätkus jahe ilm, sest valitses tsirkulatsiooni läänetüüp. Siin-seal oli äikest. Teatava üllatuse pakkus 18. juuni, kui jahedas ja üsna kuivas õhumassis oli äikest mitmel pool Kesk- ja Ida-Eestis, kusjuures mõnes kohas oli äike tugev. Selle põhjuseks oli väga külm õhk troposfääri keskosas.
Uuesti läks ilm väga soojaks 21. juunil ja püsis sellisena 27. juunini. Seega oli jaanid seekord ebatavaliselt soojad, sest temperatuur tõusis kuni 28°C. See oli taas põhjustatud tsirkulatsiooni idatüübist: Loode-Venemaal püsis antitsüklon, mistõttu õhuvool oli kagust ja idast. Samal ajal liikus üle Läänemere Rootsi kohale lõunatsüklon, mille soe sektor oli täidetud niiske (kastepunkt 20°C) ja kuuma troopilise õhumassiga, mistõttu 26. juunil tõusis temperatuur mõnel pool üle 30°C.
27. juunil jõudis soe sektor kuuma ja niiske õhuga Soome kohale. Seejärel sektor sulgus –parasvöötmetsüklonis piiravad sooja õhumassi ehk sooja sektorit soe ja külm front ja kui külm front liigub soojast kiiremini, siis frondid mingil hetkel liituvad ja soe sektor sulgub. Selle tulemusena tõrjuti soe õhumass aluspinnast kõrgemale ja vabanes meeletus koguses energiat, mille tõttu andis Soome meteoroloogiainstituut lausa erihoiatuse äikese kohta. Kuna olukorda hinnati eluohtlikuks, siis soovitati inimestel jääda siseruumidesse. Selliseid hoiatusi igal aastal ei antagi.
26. juunil jõudis Skandinaavia kohale lõunatsüklon, mille soe sektor tõi kuuma õhumass Eesti kohale ja hiljem Soome. Sektori sulgumist on juba ilmakaardil näha. Allikas: Berliini Vabaülikool

Äikese levik 27. juunil. Allikas: http://www.puuppa.org/~pnuu/salama/arkisto.php?pvm=20130627

Tol erakordsel päeval registreeriti Soome kohal 28500 pilv-aluspind tüüpi välku. Juuni rekord see siiski polnud, sest näiteks 29. juunil 1988 registreeriti Soomes koguni 40000 pilv-aluspind tüüpi välku. 27. juuni äike põhjustas nii üleujutusi, puude murdumist, kehavigastusi ja majade süttimist välgulöögist kui võttis elektri ära 25000 majapidamiselt. Kuum õhumass jõudis kuu viimastel päevadel uuesti Soome idaserva, mistõttu seal jätkusid suured äikesed. 
Kahe esimese suvekuuga ehk mai ja juuniga tuli nii mõnelgi pool juba suve tavapärane äikesepäevade arv ehk 15-25 täis. Kui vaadata pilv-aluspind tüüpi välkude arvu, mida keskmisel aastal registreeritakse 60-80 tuhat (NORDLIS välgudetektorite võrgustiku andmed), siis tundub, et sel hooajal on juba keskmise alumine piir täis. Seega juuni lõpu seisuga on hooaeg olnud küll tunduvalt äikeselisem, kuid juuli on alanud keskpäraselt ja juuli keskpaik on hoopiski tagasihoidlik, mis ilmselt tasakaalustab esimese poole temperamentsuse.   Huvitaval kombel läheb see üsna hästi kokku Baltimaade äikesekliima uuringutes leitud juuni lõpu ja juuli alguse sekundaarse miinimumiga (Enno et al, 2012).

Niisiis oli kevad meie kandis lühike ja järsk, minnes kiiresti üle suveks. Järsult alguse saanud suve spurt jätkus väikeste vaheaegadega juulini, kuhu sinna jagus haruldasi loodusnähtusi ja palju äikest. Selle valguses tundub juuli, mis ülevaate kirjutamise ajaks vastas pikaajalisele keskmisele, jahe ja tavaline. Igatahes tänavuse aasta juuni keskmiseni see ei küündinud.
Mõnel aastal on äikesehooaeg eriti aktiivne mais, näiteks 2010. a., kui mais oli kahenädalane kuuma ilma ja äikese periood. Sellisel juhul on tegu ka tsirkulatsiooni idavormiga, mis oli ju iseloomulik käesolevalegi hooaja esimesele poolele.  Sagedamini on siiski selline periood hulga lühem, nagu 1995. ja 2007. a., kui see oli vaid nädala vältel mai lõpus-juuni algul. Seega on tüüpiline ikka selline mai, kui äikest on tagasihoidlikult  ja rohkem ehk paaril päeval, aga sel korral oli soe või lausa palav ja äikeseline periood tervelt 2/3 kogu kuust. Kui mõnel aastal ka on mai kuum, nagu 2010, siis järgneb sellele tavaliselt jahe juuni, mis oli sel korral päris kuum. See on juba päris ebatavaline. Lausa erakordne oleks olukord olnud siis, kui juuni oleks jäänud kõige soojemaks suvekuuks, nagu talvel oli kõige külmemaks kevadkuuks märts.  

Juulis jätkus suvi palju rahulikumalt. Rohkem oli äikest veel 5. juulil ja väga vähe 6.-7. juulil, kuid pärast seda algas rahuliku ilmaga periood. Järgmine äikesepäev oli alles 14. juulil. Rohkem oli äikest ka 18. juulil. Pärast seda algas jaheda ilma periood, sest polaarfront jäi lõuna poole. 
Äike 6. juuli õhtul Ilmatsalust kirdes

Rünksajupilv 7. juulil Venemaa poolel (Mustveest)

Äikese eel 14. juulil Harjumaal

Tipploor 18. juulil Tallinna kohal

20. juuliks jõudis Venemaale tsüklon, mis jäi seal väheliikuvaks ja hoidis südasuve eemal. 21. juulil suurenes õhumasside gradient Venemaal ja tsüklon aktiviseerus. 23. juuliks jõudis tsükloni põhjaservas kirdest kuum õhumass Läänemere äärde. Soojal frondil oli mõnel pool ka äikest. 24. juulil lähenes Venemaalt külm front, mistõttu oli äikest Peipsi ümbruses ja tehti loodusajakirjadega äikesejaht, vt http://ilmjainimesed.blogspot.com/2013/07/aike-23-ja-24-juulil.html
Pärast paari pilves päeva oli taas rohkem äikest 26. juulil. Soomest ulatus vööndina Eestisse labiilse õhumassiga ala, mille piires oli päris palju äikest.
26. juuli äike Tallinnast nähtuna

Seejärel püsis 29. juulini rahulik antitsüklonaalne ilm. 30. juuliks jõudis Eestisse madalrõhulohk. Õhtul liikus äike edelast kirdesse kuni Harjumaani. Liivi lahe ümbruses, Pärnumaal ja Viljandimaal oli öine äike päris tugev ja saadi märkimisväärseid välgupilte, vt http://www.12kuud.net/2013/07/thor-raevutseb/ ja http://gaidafoto.com/set.php?id=72157634868402893&title=30.07.13.

Äike saabumas 30. juuli õhtul Laagrisse

jätkub...


Eesti Äikesevaatlejate Võrk
Kuna 2005. a lõpetati enamikes jaamades äikese visuaalvaatlused Tõraverre paigaldatud välgudetektori tõttu ära. Võrdlusandmestiku tarbeks rajati seetõttu samal aastal asjahuvilistest koosnev vaatlusvõrk, mille abil kogutakse muuhulgas andmeid äikesega kaasnevate ohtlike nähtuste ning  nendest tingitud kahjustuste esinemisest Eesti territooriumil. Eesti Äikesevaatlejate Võrguga on oodatud liituma kõik huvilised vanusest ja tegevusalast sõltumata. Mingit eelharidust või ettevalmistust see ei nõua, vaja on ainult piisavalt huvi ja aega.
Kontakt: Sven-Erik Enno, Tartu Ülikooli Geograafia osakond, Vanemuise 46-326, Tartu, 51014 või seenno@ut.ee

Äike 29. augustil

$
0
0
30. augusti öösel liikus üle Tallinna äike. See liikus väga aeglaselt Tallinna poole - juba kl 22.30 oli esimesi sähvatusi kaugel läänes näha, aga kohale hakkas jõudma alles kl 1 paiku öösel. Äikese saabumisel oli riiulpilve, mis liikus üsna kiiresti, umbes 10 minutiga, üle. Korraks tuli ka paduvihma ja oli puhanguline, kuni hinnanguliselt 7 m/s tugevune tuul, seega üsna tüüpiline äike. Äike kestis kokku umbes 20 minutit, hiljem võis veel tunnijagu ida ja kirde pool välke näha.
Mõned pildid:










Kella 2ks oli äike juba eemaldunud.

Äike kl 19.30 merel:

Kaks äikest kl 15.30 Tallinna lähedal, esimene kagus, teine edelas: 


Lahkuv äike kl 15.52:


Umbes tund hiljem olid näha kauged kaabud:


29. augustil tekkis Lääne-Eestis mõnel pool äike. Ehkki märkimisväärset energiat ei paistnud õhumassil olevat, siis tingimusi pakkus ilmselt tõkkekihtide puudumine ja rohke niiskus (kastepunkt mõnel pool üle 15 kraadi).
Mõned pildid Laagrist:




Läätsesid oli palju - need näitavad äikest lähitundide jooksul.

Vasalemma lähedal rahet põhjustanud rünksajupilve-äikese tekkimine kl 14.35 Vabaduse väljakult nähtuna:

Mustad pilved muidu käivad, savikarva sajavad (ilmavanasõna) - selline vaade avanes Tallinnast kl 14.50.

Tähelepanuväärne 31.8.2004 ja äikesevõimalus 1.9.2013

$
0
0
Meenutame tähelepanuväärset 31.8.2004.
30. augustil 2004 koostatud prognoos nädalaks: sel nädalal on oodata suhteliselt sooja ilma, ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsib 15…16°C lähedal. Vihmasadusid näib tulevat pikemalt kui läinud nädalal, mis kokkuvõttes osutus üsna sajuvaeseks. 
Täna-homme määrab Põhja-Euroopa ilma Põhjamerel peatunud madalrõhuala. Selle idaserva mööda tõuseb põhja-kirde suunas suviselt soe õhumass. 850 hPa pinnal liigub lähemal ööpäeval meie kohale +10°C isoterm, millele vastab maapinna lähedal suveajal ligi kaudu 15°C kõrgem õhutemperatuur. Samas järgneb soojale õhule kohe ka jahedam õhk, mis tulemas üle Läänemere. Frontaaltsoon püsib Balti riikide ja Venemaa läänepiiri kohal kuni 2. septembrini. Selle aja jooksul tekivad ja kaovad üha uued sajualad. Sadu võib mõnel hetkel olla intensiivne äiksevihm, järgmisel tihe, kuid väikese sajuhulgaga uduvihm. 
Kahjuks kipub vihm rikkuma ka 1. septembri rõõmud, sadu võib sel päeval tugevam olla Lääne-Eestis ja sealhulgas ka Tallinnas.
2. septembril on intensiivsemaid sadusid oodata Ida-Eestis. 
Alates 3. septembrist on lootus kuivemale ilmale, õhurõhk näitab tõusutendentsi, Läänemereni laieneb kas Assoori kõrgrõhuala idatiib või tekib selles uus kõrgrõhkkonna kese. Juhuslikud üksikud hoovihmad pole siiski välistatud.

EMHI andis hoiatuse: 
Hoiatus 31.8.2004
Täna hommikupoolikul tuleb Mandri-Eestis lokaalseid äikesevihmahooge. Saartele jõuab Läänemerelt külm front ühes uute äikesevihmapilvedega ning liigub sealt edasi põhja-kirde suunas ja jõuab keskpäevaks läänerannikule ning õhtupooliku jooksul kandub edasi sisemaa suunas. Õhtuks muutub pilvemass võimsamaks. Äikesega võivad kaasneda tugevad tuulepuhangud.Peipsi järvel puhub kagutuul 8-10 m/s.

31.8.2004 kokkuvõte: 
  Ilm eile,
31.08.2004
Eile päeval oli pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sadas vihma ja oli äikest. Valgas ulatus sajuhulk kuni 22 mm-ni. Maksimaalne õhutemperatuur oli vahemikus 17,6°C Sõrves kuni 26,7°C Tartus. 
1.09.04.öö oli pilvine ja vihmane, oli äikest. Minimaalne õhutemperatuur oli 13,0°C Viljandis kuni 16,5°C Mustvees. 








EMHI vaatluskaart kl 15 (jah, tollal nägid need sellised välja)


Tugev äike jõudis ka Tallinnasse, paar Laagris tehtud fotot 31.8.2004 äikesest.

Õnnestus hankida kaks mälestust (tekst muutmata kujul): 
(1)Jah oli äge see 31. august 2004 küll, tol õhtul ei tulnud pimedus mitte idast, vaid läänest, kust lähenes Tartule tugev äikesefront just loojangu paiku.
(2) Laupal oli tookord öösel tugev äike mis tõi ka päris arvestatava vihma. Päeval tuli vaid hoovihma ilma äikeseta ja õhtul oli tihe udu. Sademeid tuli Laupal 31 mm.
Sai tookord äikest isegi videosse jäädvustatud, tegin screenshoti ühest parimast kaadrist mis tookord mul tabada õnnestus. Kahjuks video (pildi) kvaliteet väga halb kuna tookord ei pööranud ma video dvd peale talletamisel kvaliteedile piisavalt tähelepanu. (Avaldamiseks luba küsitud!)

***
1. septembril 2013 on mudelid arvutanud Eesti kohale optimaalsed tingimused äikeseks ja tugevaks vihmaks. 31.8. seisuga on Eesti kohal ja ümbruses palju rünksajupilvi liikvel, ehkki äikest neis enamasti pole.

31.8. õhtune satpilt (Sat24.com)

GFS mudeli arvutatud õhumassi potentsiaalne energia 1. septembriks (wetterzentrale.de)

"Osoon" pilvedest

$
0
0
2. septembri "Osoonis" on juttu pilvedest alates 12.24-st: http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=141968
Mõned parandusi sisaldav märkused. Need märkused on olulised, sest saadet vaatavad ju ka need, kes ei pruugi pilvedest midagi teada ja see pole hea, kui satub eksitavat materjali sisse. Mida silma ja kõrva riivavat tähele võis panna?
1) Jürissaare jutu vahele pandud piltide juurde kirjutatud pilvede määrangutes oli järgmised vead või ebatäpsused:  madalate rünkpilvede hulka eksisisid keskmised rünkpilved (Cumulus mediocris - teine pilt), keskmiste hulka kõrgrünkpilved (või kihtrünkpilved - lennuki pardalt tehtud pilt), võimsate rünkpilvede hulka sattus hulgaliselt rünksajupilvi; tipplooridega pilved vääriksid eraldi äramärkimist.
2) Jürissaar ütles, et kui rünksajupilvedele tekivad juuksed, hakkab sadama. Tegelikult võivad sademeid anda vahel juba võimsad rünkpilved ja igal juhul ümaratipulised rünksajupilved, mitte alles siis, kui kiudpilvedega!
3) Järgnevuse jutust: 48 tundi on pigem maksimum, tavaliselt on ilma halvenemiseks ainult ööpäev või vähemgi aega, see oleneb ilmasüsteemi liikumiskiirusest; eestikeelse nimetusena tuleks ikka öelda konksjad kiudpilved (piltidel), mitte lihtsalt kiudpilved, vahel, kui need on pikad ja suusakujulised, siis Noa laevad; kiudkiht- ja kõrgkihtpilvede valik pole hea, v. a. multihaloga pilt; kihtsajupilvi piltidel polnud, vaid olid hajuvad rünksajupilved (vihje: vikerkaart ei ole kunagi kihtsajupilvedega koos).
4) Läätspilved ja rullpilved ei ole mingid haruldused - ilmselt oleneb, millega võrrelda, igapäevased pole need kindlasti.
5) Öökülmad ei ole pilvedega - tegelikult on kaht liiki öökülmi: radiatsioonilised ja advektiivsed ning nende kombinatsioon. Advektiivne öökülm tuleb koos külma õhumassiga, kusjuures ilm võib-olla pilves. Saates esitatud väide kehtib radiatsioonilise (kiirguslik jahtumine vaikse selge ööga) öökülma korral. 
Temperatuuri osa - kastepunkt on usaldusväärsem indikaator, sest kui see on nullilähedane või negatiivne, siis on öökülm tõenäoline, kui aga nt +5 kraadi või kõrgem, väga ebatõenäoline. Asi on selles, et temperatuuri langemisel kastepunktini hakkab õhus olev veeaur kondenseeruma. Siis vabaneb varjatud soojus, mis pidurdab märkimisväärselt edasist jahtumist. 
6) Milvi Jürissaar ei vastanud sisuliselt viimasele küsimusele (kui pilved kaoksid, mis juhtuks). Vastan selle nii. Pilved ei paku üksnes silmailu või avastamisrõõmu, vaid neil on looduses ka mitmeid olulisi rolle:
a) pilved reguleerivad Maa energiabilanssi, sest peegeldavad ja hajutavad päikesekiirgust, kuid takistavad soojuskiirguse lahkumist;
b) pilved osalevad hüdroloogilises tsüklis, sest on olulised sademete moodustumises ja seega näiteks vee jõudmises sisemaale;
c) pilved näitavad, mis atmosfääris toimub (liikumised ja protsessid, olles kaudseks aeroloogiaks);
d) pilved mõjutavad õhuringlust näiteks sademete ja soojuse vabanemise kaudu;
e) pilved osalevad soojuse ümberjaotamises nii atmosfääris vertikaalselt kui pooluste ja ekvaatori vahel (kondenseerumissoojus).

Pilvede 10 liiki ehk põhivormi

$
0
0
Ehkki juba samasugune asi on korra läbi käinud, motiveeris "Osooni" saatelõik seda uuesti tegema. Nüüd on formuleeritud iga liigi kohta ka olulisimad tunnused.
I klass: ülemised pilved. Alus asub kõrgemal kui 5 km aluspinnast. Koosnevad jääkristallidest, v. a. kiudrünkpilved, mis võivad ka tugevasti allajahtunud veepiisakestest koosneda. Värvuselt enamasti valged, tavaliselt varjudeta ja ei varjuta päikest täielikult. Enamasti ei põhjusta aluspinnani jõudvaid sademeid. Tüüpilised on halonähted.
Cirrus - I klass: ülemised pilved
Kiudpilvede tähtsaimad tunnused: kiulised, enamasti läbipaistvad, päeval valged, tavaliselt varjudeta
Foto: 18.6.2013 
Cirrocumulus - I klass: ülemised pilved
Kiudrünkpilvede tähtsaimad tunnused: valged või sinakad, varjudeta, peeneelemendilised. Väga raske kõrgrünkpilvedest eristada!
Foto: 21.6.2013
Cirrostratus - I klass: ülemised pilved
Kiudkihtpilvede tähtsaimad tunnused: katab suurema osa või kogu taevast, päikeseketas on läbi pilvekihi nähtav, esemete taha tekivad täisvarjud.
Foto: 31.3.2013
***
II klass: keskmised pilved
Asuvad aluspinnast tavaliselt 2-6 km kõrgusel. Sageli on segapilved, st koosnevad jääkristallide ja veepiisakeste segust, harva ainult ühest komponendist. Välimuselt võrdlemisi ühtlane ja helehall kuni tumehall pilvekiht (kõrgkiht- ja kihtsajupilved) või lamedatest ja rünklikest pilvetükkidest koosnevad kogumid (kõrgrünkpilved). Halonähted ei ole tüüpilised. Võivad põhjustada sademeid. Kihtsajupilved toovad kaasa küll enamasti pideva ja märkimisväärse saju, kuid neid võidakse paigutada nii keskmiste kui alumiste pilvede hulka.
Altostratus - II klass: keskmised pilved
Kõrgkihtpilvede tähtsaimad tunnused: katab suurema osa või kogu taevast, päikeseketas võib-olla läbi pilvekihi nähtav, kuid esemete taha ei teki täisvarje.
Foto: 29.4.2012
Altocumulus - II klass: keskmised pilved
Kõrgrünkpilvede tähtsaimad tunnused: väga varieeruva välimusega, kuid siiski alati väiksemate või suuremate pilvetükkidena, millel on üsna peenekoeline tekstuur, sh sageli servad võrreldes kihtrünkpilvedega ja tekitavad erinevalt kiudrünkpilvedest varje.
Foto: 21.7.2012
Nimbostratus - II klass: keskmised pilved (mõnikord käsitletakse alumiste pilvede klassis)
Kihtsajupilvede tähtsaimad tunnused: kogu taevast kattev läbipaistmatu pilvekiht, millest tuleb laussademeid.
Foto: 15.7.2012
***
III klass: alumised pilved
Asuvad madalamal kui 2 km kõrgusel aluspinnast. Koosnevad enamasti veepiisakestest. Välimuselt ühtlane ja madal pilvemass või rebenenud pilvetükid. Kaasa võivad tuua uduvihma, lumeteri, jääkristalle ja ladestusi, nagu härmatis või jäide. Mõnikord ei loeta udusid pilvede hulka kuuluvateks. Halonähted ei ole tüüpilised.
Stratocumulus - III klass: alumised pilved
Kihtrünkpilvede tähtsaimad tunnused: mitmesuguse kuju ja suurusega (võrdlemisi) madalad pilvetükid, mis on tavaliselt osaliselt üksteisega kokkusulandunud, sageli rebenenud servadega.
Foto: 18.6.2013 
Stratus - III klass: alumised pilved
Kihtpilvede tähtsaimad tunnused: väga madalad, ühtlase välimusega või kergelt lainelised; kui on pilvetükkidena, siis on need rebenenud servadega ja vertikaalse arenguta.
Foto: 10.5.2013
***
IV klass: vertikaalarenguga pilved
Mõnikord nimetatakse IV klassina ka suure vertikaalse ulatusega pilvi, mille hulka arvatakse peamiselt rünksaju- ja kihtsajupilved. Rünkpilved paigutatakse sel juhul alumiste pilvede hulka. Nende alus asub enamasti madalamal kui 2 km, kuid see sõltub suhtelisest õhuniiskusest. Kuivas kliimas võib alus olla isegi 3-4 km kõrgusel. Neile on iseloomulik märgatav vertikaalne areng ja tõusvad õhuvoolud. Välimuselt on rünklikud, kobrutavad, kuid viimases arengustaadiumis tekib kiuline ehitus. Optilistest nähetest on tavaline vikerkaar. Kaasneda võib hoogsadu ja tekkida äike.
Cumulus - IV klass: vertikaalarenguga pilved
Rünkpilvede tähtsaimad tunnused: esialgu eraldiseisvad väiksema või suurema vertikaalse ulatusega rünklikud pilvetopid, hiljem võivad üksteisega liitudes moodustada ahelikke või transformeeruda kihtrünkpilvedeks.
Foto: 18.6.2013
Cumulonimbus - IV klass: vertikaalarenguga pilved
Rünksajupilvede tähtsaimad tunnused: tavaliselt suure vertikaalse ulatusega pilv(ed), mille tipp on alati jäätunud – see väljendub rünkade lamenemises ja sageli ka pilvekiudude moodustumises; annab hoogsademeid; tüüpiline on välkude teke.
Foto: 29.7.2012

Märkus. Vahel nimetatakse neljanda klassina suure vertikaalse ulatusega pilvi. Sel juhul paigutatakse rünkpilved (v. a. võimsad rünkpilved) alumiste pilvede klassi ja nende asemel on neljandas klassis kihtsajupilved, sest nende paksus on mitu kilomeetrit. Teine liik on rünksajupilved, mis kindlasti kuuluvad suure vertikaalse ulatusega pilvede hulka.
Helkivad ööpilved (polaarmesosfääripilved) ja pärlmutterpilved (polaarstratosfääripilved) ei kuulu kümne põhivormi hulka ja neil pole ka ladinakeelseid nimetusi.
18.7. öösel 2013 võis jälgida erakordset helkivate ööpilvede vaatemängu (pildistatud Laagris).

Pärlmutterpilved ehk polaarstratosfääripilved. Pildistatud 19.01.2010 Põlvamaal. Foto: Riho Kaur

Taaskord sinisest taevast

$
0
0
Puutusin kokku sellise arvamusega: "Riigipead võiksid sagedamini siiakanti sattuda: EI AINSATKI PILVEKEST,EI KRIIPSUKEST ...". See tuletas meelde 16. aprillil Tartus juhtunut. Oli samasugune sügavsinise taevaga päev. Otsustasin sellest teha paar pilti. Pildid tegin Kaubamaja lähedal. Möödakäijaid oli päris palju ja mõnele ikka ütlesin, et taevas on täna tavalisest sinisem, kas märkasite ka jms. Üks möödakäija vastas selle peale, et see on globaalsest mürgitamisest. Küsisin sellepeale, et mis mürgitamine. Ta selgitas, et täna pole ju keemiajälgi näha, kas te mõtlete, et see tähendab seda, et ei pritsita mürgiseid aineid? Ikka pritsitakse, aga seekord selliseid, mis ei tekita triipe, vaid muudavad taeva sinisemaks. Ma mõtlesin sellepeale, et tule atmosfäär appi, kuid ütlesin: "Täna on Mie hajumine tavalisest nõrgem, mistõttu Rayleigh hajumisest tulenev taevasina tuleb paremini esile". Selle peale ta vihastas ja ütles pahaselt, kuidas te ei märka ilmselgelt tõde ja ta astus seejärel demonstratiivselt minema. 
Nimetan seda juhtumit sinise taeva patafooriks. Patafoor on laiendatud metafoor ehk tegu on kujundiga, mis asub metafoorist sama kaugel kui too omakorda tegelikkusest. See tähendab, et tegelikkuse tõlgendus iseseisvub ning loob enda ümber uue kujutlusmaailma, millesse suhtub kui tõelisse. Nii võivadki kujuneda veidrad maailmavaated, milles olijad suhtuvad sellesse kui reaalselt eksisteerivatesse: algul pannakse lennukid mürke pritsima, mida näeme laienevate ja kaua püsivate joonpilvedena, siis tundub see juba üsna normaalne ja seejärel keeratakse järgmine vint peale. Sealjuures ei ole keelatud üle pingutada, sest patafüüsilised poldid, mis hoiavad selliseid maailmavaateid koos, on lõpmata paindlikud.
Jah, samas oleme vist kõik suuremal või vähemal määral patafüüsilised olendid, sest lähtume ju päris palju rohkem oma uskudest iseenda või kaaslaste uskude kohta kui iga kord põhjendatud teadmisest.

Aga kas tõesti siis on sinise taeva põhjuseks atmosfääri pritsitud mürkainetest ekraan? Eesti kohal on Loode-Venemaal paikneva antitsükloni hari. Selles on päris tugev laskumisinversioon (http://www.emhi.ee/index.php?ide=19%2C394%2C416%2C422&diagramm=5), mis hoiab taeva selge, sest ka piirkihi-pilvisuse tekkeks on õhumass liiga kuiv. Niisiis suhteliselt soe ja kuiv laskuv õhk ei lase pilvedel taevast varjutada.
Jah, eks taevasina põhjuseks on ikka vana hea Rayleigh hajumine + asjaolu, et Päikese kiirgusmaksimum on rohekassinises, selle lainepikkusega energiat on spektris enam kui violetset (rohkem siit lõpust: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/lugeja.htm).

6. septembri sinitaevas Tartus

Pika otsimisega siiski õnnestus midagi leida.

 6. septembri ilmakaart (allikas: http://www.met.fu-berlin.de/)

Udu ja udukaar

$
0
0
Pärast nädalatepikkust ootamist jõudis udu lõpuks ka Laagrisse. 8. septembri öösel tekkis udu üsna ulatuslikul alal ja hommikul õnnestus näha isegi uduvikerkaart.
Uduvikerkaar on üks vikerkaare vorm. Udus on veetilgad väga väikesed (diameeter vähem kui 0,5 mm), mistõttu pole enam jälgitavad geomeetrilise optika trajektoorid, vaid väga väikesed tilgad difrageerivad valgust, kusjuures eri lainepikkusega valgus n-ö määritakse laiali (st eri lainepikkusega valguskiired kattuvad oluliselt) ning moodustub valge lai kaar. Nagu vikerkaare korral ikka, näeb maapealne vaatleja seda üksnes siis, kui päike asub madalamal kui 42° horisondist, sest muidu jääb ring tervenisti horisondist madalamale. 
8. septembri öösel tekkinud kihtpilvede alumine piir oli vaid 25 m kõrgusel, kuid hiljem laskus see maapinnani - tekkis udu.

Hommikul võis näha uduvikerkaart. 

9. septembril püsis kastepunkt väga kõrge (10-15 kraadi). See koos vaikse ja selge (kiudpilvedega) õhtuga näitasid, et öö jooksul tekib ulatuslik ja suure veesisaldusega (kuni 0,5 g/m3, mis on väga palju). Nii juhtuski. Mõned pildid.

8. septembri õhtul enne udu tekkimist Laagris.

Siis tekkis udu, aga kesköö paiku võis näha ka seda, et udu ei ulatunud aluspinnani.


Lõpuks, kl 1 paiku, oli Laagris 5. korruselt vaade tänavale selline.



9. septembri hommik Laagris

9. september Tallinna bussijaama juures

Tallinna bussijaam

Ülemiste järv


180 km järjest kuni Tartuni oli vaade bussist selline.

Aga Tartus ootas ees pettumus - ei mingit udu. See lõppes järsku linnapiiril.

10. septembri öö paistab samuti udu tekkeks soodne olema - kastepunkt on endiselt kõrge ja jahtumine peaks ka piisav olema, ehkki pilvi on ilmselt rohkem ja tuul veidi tugevam.

Kiudrünkpilved, irisatsioon ja joonpilved 9. septembril

$
0
0
9. septembril võis näha üle aastate võimsaimat kiudrünkpilvede vaatemängu. Rohkem haruldastest kiudrünkpilvedest: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/cirrocumulus.htm
Selle põhjuseks oli Loode-Venemaal 8. septembril tekkinud uus antitsükloni kese, selle mõjul liikus 9. septembril kirdest Eesti poole külm front. Viimase mõjul oli Virumaal üsna tugevat konvektsiooni, Soome lõunaosas ka äikest. Suurenenud niiskus ja labiilsus tropopausi lähedal soodustasid kiudrünkpilvede teket. Mõned pildid Tartust.
Kl 9.54

Kl 12.36

Kl 12.34


Kl 15.50
Kiudrünkpilvedes võis näha eredat irisatsiooni. Irisatsioon ehk pilvede küütlemine tähendab pilvede vikerkaarevärvilist helendamist, mis tekib, kui kuu või päike paistab läbi ülemiste (kiudrünkpilved) või keskmiste (näiteks kõrgrünkpilvede) poolläbipaistvate kohtade (vt fotot). 
Irisatsioon on valguse interferentsinähtus, mille ilmnemiseks peavad veepiisakesed või jääkristallid, millest pilv koosneb, olema hästi ühtlase suurusega, sel juhul moodustuvad ringikujulised difraktsioonmaksimumid erinevate värvustena.


Kl 15.52

Lennuki kondensjälg ehk joonpilv tekib kas põlemisprotsessi tõttu õhku lisanduva veeauru arvel (viimane kondenseerub heitgaasides olevatele tahma- jmt osakestele) või rõhulanguse tõttu õhusõiduki propelleri ja tiibade ümbruses (rõhu vähenemine põhjustab temperatuurilanguse, mis võib esile kutsuda kondensatsiooni ja tekitada pilvetriibu). Rohkem: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/kondensjaljed
Kuna kondensjäljed on üpris teravalt piiritletud ning hajutavad ja peegeldavad piisavalt valgust, saavad need heita hästijälgitava varju, mida sobiva vaatepunkti korral võib näha enamasti kas kiud- ja kiudkihtpilvedel (antud juhul) või siis, kui õhumass on vinene. Selline vari näib nii mõnigi kord ruumiline, sest ei teki tasapinnale, vaid pilvekihile või vinesele õhule, millel on paksus ja mis on samuti vähemalt osaliselt läbipaistev.

Kl 11.48

 Kl 12.03

Kl 12.04

Kl 12.07

Kl 15.58

Äike 10.-11. septembril

$
0
0
Sissejuhatav tekst koos kahe pildiga postitati juba 10. septembril siia: http://aikesehuvilised.eu/showthread.php?tid=62
9. ja 10. septembril muutus õhumass oluliselt niiskemaks, mida näitas hommikuti mitmel pool tihe udu, ja päeval oli jälgitav konvektsioon, mis mõnel pool oli üsna tugev. Hommikuti nähti tornjas-sakmelisi kõrgrünkpilvi (Altocumulus castellanus), mis on äikese indikaatoriks.
10. septembril oli äikest mandri lääneosas, õhtupoole eelkõige loodenurgas.
10. septembri õhtune satpilt.

Äikest paistab tulevat ka 11. septembril - pildil on õhumassi prognoositav potentsiaalne energia:


Siia kirjutati väike analüüs küsimusele, kuidas 11. septembril võiks äikesega olla:  Kuna paistab, et õhumass on sama (niiskust palju), aga Läänemerelt jõuab front päevaks ilmselt Eesti kohale, siis on vast eilsega üsna sarnane ehk 50-70%. Õhumassi energia paistab igatahes positiivne olevat (CAPE kuni 200 J/kg).

Tõepoolest, 11. septembri pärastlõunal tekkis taas konvektsioon ja mõnel pool oli äikest. Kell 16.24 kuuldi Tallinnas müristamist.
Äike 10. septembri õhtul Teletornist nähtuna.


Äike 11. septembril Tallinna Teletornist nähtuna: http://www.ilm.ee/teletorn/

Äike 11. septembril Tallinna loodetaevas kl 16.20. Foto: Ellu Vibur



Satpilt 11.9. kl 14, http://sat24.com/en/scan

Registreeritud välgud, http://www.puuppa.org/~pnuu/salama/

Suve lõpp ja äikesevõimalus

$
0
0
21. septembri öösel oli udu pea kõikjal. Päeval arenes mitmel pool sisemaal üpris tugev konvektsioon ja Tormas ning Valgamaal oli äikest. Ka Laagris võis näha märkimisväärset konvektsiooni:




Võimsad rünkpilved 21. septembril Simunas. Foto: Kairo Kiitsak

Satpilt õhtusest ajast

Suve lõpp ongi käes ja paistab, et koos äikesega. Äikesevõimalus on seotud Soome ja hiljem Venemaal toimuva tsüklonaalse arenguga ja tsükloni tagalas külma õhumassi sissetungiga.
Märkimisväärne prognoos on antud Tartu kohta:

Õhumassi potentsiaalse energia prognoos 22. septembriks. Allikas: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

KO indeksi prognoos 22. septembriks. Allikas: http://www.skystef.be/forecast11.html

Pilvi, sademeid ja äikest saab jälgida: http://www.ilm.ee/pikne;  arutelukohad: http://aikesehuvilised.eu/ ja  https://www.facebook.com/groups/455444271171968/

Udu ja tara 21. septembri öösel

$
0
0
21. septembri öösel tekkis soojas ja niiskes õhumassis pea kõikjal udu. See pakkus nii mõndagi vaatemängulist, eriti tara ehk krooni ümber kuu. 
Tara ehk pärg on optiline nähtus, mis kujutab endast mõne kraadi laiust värvilist ümmargust ringi mõne valgusallika ümber. Tavaliselt nähakse neid ümber kuu, kuid mitte ümber päikese, sest viimane on liiga hele nende märkamiseks. 
Tara tekib difraktsiooni tõttu, st lainete kõrvalekaldumisest sirgjoonelisest teest ja paindumisest tõkete taha. Tara tekkimiseks peavad valgusallika ees olema pilved või udu, mis vähemalt osaliselt on läbipaistvad, sest otsekiirgus peab jõudma vaatlejani. Tara intensiivsus sõltub pilvede tihedusest ja pilveosakeste (tavaliselt veepiisakeste) suurusjaotusest - mida ühtlasema suurusega, seda erksam tara.
Tara ümbermõõt on pöördvõrdelises seoses pilvepiiskade suurusega: mida suurem tara, seda väiksemad piisad või tolm. See annab teoreetilise võimaluse ilma ennustada: kui tara väheneb, võib minna sajule ja kui tara suureneb, siis püsib pigem sademeteta ilm.
Tara on värviline, kusjuures siseosa on sinine, välimine äär punane, sest punane valgus (pikalainelisem kiirgus) kaldub esialgsest suunast enam kõrvale kui sinine. Kui lühilainelisem valgus on neeldunud või hajunud näiteks tolmurikka atmosfääri tõttu, võib tara näha ka päikese ümber, sest valgus ei ole enam märkamiseks liiga intensiivne, kusjuures siis võib tara olla oranž, roosa või punane, sest teiste lainepikkusega valgusest ei piisa selle tekitamiseks.

20. septembri õhtul võis nautida kõrgrünkpilvede (ülal) ja kihtpilvede (all) tantsu.


21. septembri öösel olid pilved nagu noaga lõigatud. Pilvede alumine piir asus ülimadalal, kõigest 20-25 m kõrgusel aluspinnast. 






Kuu ümber võis näha ilusat tara selgete difraktsioonimaksimumidega. Umbes tunni jooksul see kadus, sest veetilkade suurus muutus ebavõrdsemaks.

Aastaajavahetus ja esimene lumi

$
0
0
22. septembril algas nii astronoomiline kui klimaatiline sügis. Sellist harmooniat ei tule kaugeltki igal aastal ette. Aastaajavahetuse tõi Eestisse Soome kohal formeeruv ja hiljem Karjala kohal süvenev tsüklon. See tõi mitmele poole (hoo)vihma ja mõnele poole äikest. Lisaks oli pilvede poolest erakordselt vaatemänguline päev, näiteks võis õhtul Harjumaal imetleda väga intensiivset mammat ehk mullilisi pilvi:
Seekord pakkus sügise algus (astronoomiline ja klimaatiline paistavad kattuvat) tontlikku mamma (mulliliste pilvede) vaatemängu. Antud juhul pole need otseselt seotud rünksajupilvedega, vaid aktiivse sünoptilise protsessiga. Nimetan sellist sünoptiliseks mammaks, sest ka varem olen näinud võimsaid mulle just aktiivsete sünoptiliste protsesside korral. Teine variant on konvektiivne mamma.

23. septembril on oodata vähemalt merel tormi. Tsükloni loodeservas jõuab nädala keskpaigaks kirdest arktiline õhumass Eesti kohale. Seetõttu on 25. ja 26. septembril väike võimalus lörtsiks.


Arktilise õhumassi jõudmine Eesti kohale GFS mudeli järgi

Uue aastaaja saabumise puhul on kindlasti huvitav mõelda, millal siis esimene lumi läbi ülestähendatud ajaloo on Eestis maha tulnud. 
Varaseima lume kohta võib märkme leida kogumikus "Inimene ja ilm" (1970), kus kirjutatakse, et 1825. a 17. augustil sadas Põhja-Eestis lund. Kuna see teade on tähelepanuväärne, siis uuris seda põhjalikumalt nt A. Kallis: "Sirvisin 1825. a. Maarahva Nädalalehe augustist detsembrini läbi. Oli teateid paljude tulekahjude kohta, ka äikesest tekitatud. Liivimaal Volmari lähedal sadas 3. augustil õunasuurust rahet, mis kattis kohati maa kahe jala paksuselt, siis nähti meteoori. Ja kõik! Rakveres peeti septembris laata, kuidas ilm oli, ei teatatud." Üks teoreetiline võimalus oleks see, et tegu oli nt lumekruupidega või peenrahega, mille kohta vahel öeldakse ka lumi, vt nt http://www.epl.ee/news/eesti/aasmael-oli-eile-maa-valge.d?id=51099163. Kui on lumekruupide kiht, siis loetakse see küll lumikatte alla, aga mitte lumeks. A. Kallise kommentaar: "Tavainimesele näib kindlasti veider, kui maas on 10 cm kiht, mille kohta meteoroloogid ütlevad, see pole lumi, vaid paks kiht lumekruupe ja lumeteri."
Nüüd juba kindlamate andmete juurde. Andmeid analüüsides ja kontrollides otsustati, et esimene lumi peaks olema: 26. septembril 1986. a Põhja-Eestis ja 27. sept 1986 Lõuna-Eestis. Kääpal sadas maha 10 cm lumekiht. Tookord jäi õhutemperatuuri miinimum ka 27. septembril miinuspoolele, langedes –7°C-ni. 1966. a oli esimene lumi 27. sept Põhja-Eestis ja 28. sept Lõuna-Eestis. Massumõisas oli 8. sept 1986 märgitud lund, aga õhutemperatuur oli +12°C! Seega ei arvestanud, sest vast oli rahe vms.
Mõne päeva eest selgus, et esimene lumi võib-olla siiski juba 24. septembril olnud, sest üks inimene kirjutas oma mälestusest: "1973. a ööl vastu 24. sept. sadas maha paks (sula) lumi [Tallinnas]. /---/ Lund oli tõesti paksult, aga see sulas paari päevaga. Kaskedel olid kollased lehed küljes." Kuna see mälestus on tal seotud ühe lähedase inimese sünnipäevaga (mitte sünnipäevapidamisega!), st kuupäeva jättis selle järgi meelde, mis on arvestatava tugevusega argument, siis tasus olukorda uurida lähemalt. Päring saadeti endisesse EMHIsse, sealt saabus vastus: "26. sept. hommikul sadas lörtsi, kell 6 GMT mõõdeti Tallinnas 2 cm. Päeval sadas vihma, nii et see sulas ära. 24. küll midagi ei sadanud." Kui lisaks vaatasin vanu ilmakaarte, siis leidsin, et jah, õhumass oli lumeks või lörtsiks (öösel) piisavalt külm. Samas oli antitsüklon lähedal. Võib ette kujutada, et sooja mere kohal tekkisid rünksajupilved, mis puistasid lund, aga see ei jõudnud vaatlusjaama. Vastavate kaartidega saab tutvuda: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html
Ekstreemne lugu: lumetorm oli 30. septembril 1978. a Kagu-Eestis. 1. oktoobril oli lumikate Võrus 22 cm ja Haanjas 30 cm paksune ning selle sulamine kestis 3–5 päeva. Raske lumekoorma all hävisid koristamata viljapõllud, murdusid saaki täis õunapuuoksad ja purunesid sideliinid, liiklus oli häiritud (vt ka Eesti ilma riskid lk 94 ülal).
Kurioosset ka: SL Õhtuleht 26.10.(2012) - "Keegi Linda Sarv rääkis, et Otepääl tuli 4. okt 1952 meeter lund, mis püsis kevadeni!" Seda peaks siiski kontrollima.

Uus varajaseima lume rekord ja sademeteliigid

$
0
0
Seoses arktilise õhumassi sissetungiga on tulnud eripalgelisi sademeid. See on põhjustanud ka segadust, mida pidada lumeks ja mida mitte. Lisaks hakkas Ilmateenistus kasutama mõistet teraline lumi, nt siin: http://www.ilmajaam.ee/2085872/com/tana-homme-voib-sadada-teralist-lund/. Sellesse tuleb tuua veidi selgust. 
Sademeteliike on kokku 16, kui juurde arvata ka kaste, härm jms (Jürissaare lennumeteoroloogia õpikust), aga panna kokku laus- ja hoovihm, laus- ja hooglumi, sama lörtsi kohta, sest viimasel kolmel juhul on sademete langemise iseloom erinev, mitte pole liik erinev.
Milliseid sademeid võidakse ajada lumega segi? Kindlasti lumekruupe, kuid vahel ka jääkruupe ja peenrahet. Lumekruubid on läbipaistmatud ümmargused või koonusekujulised lumekuulid diameetriga 2-5 mm. Jääkruubid on ümmargused või ebakorrapärased jääterakesed, millel on läbipaistmatu südamik, diameeter kuni 3 mm. Rahe korral peab jäätükikeste läbimõõt olema vähemalt 5 mm. Kui vaadata rahvusvahelist standardit: http://glossary.ametsoc.org/wiki/Hail, siis selgub, et varem nimetatati väiksemaid kui 5 mm jäätükke peenraheks, kuid nüüd on uus definitsioon: http://glossary.ametsoc.org/wiki/Small_hail.
Lumekruubid lähivaates (24.3.2011 Türil). Foto: Maret Saareleht

25. septembril kl 16.29 sadas Jõgeval peenrahet ja jääkruupe. Foto: Kairo Kiitsak

Lume hulka võib arvata lume, teralume, lumeterad ja märja lume. Märg lumi ei ole lörts, sest viimases on vedela vee komponent, kuid märg lumi on lihtsalt õhuniiskusest niiskunud, seda juhtub sageli siis, kui temperatuur on -1°C-st kõrgem. 
Selgitama peaks ehk, mis vahe on teralumel ja lumeteral. Lumeterad on tera-, plaadi- või kepikesekujulised, jäised terad, meenutades vahel mannateri ja on uduvihma tahke analoog. Sellest võib pilti näha koos lumehelvestega siin: http://www.geologywales.co.uk/storms/120911.jpg.  Teralumi aga kujutab endast väikeseid lumest kämbukesi, kus ei ole näha ilusaid/korrapäraseid kristalle, vt http://www.its.caltech.edu/~atomic/snowcrystals/class/w050113a003.jpg
Seega võiks kahtlustada, et teralise lume all mõeldakse ikkagi teralund ja vähemal määral jääkruupe, mitte lume alla liigitatavaid sademeid. Ilmateenistusest saadeti selle kohta järgmine selgitus: "Oli meilgi diskussioon, kuidas seda välja öelda. Esiteks, et oleks kõigile arusaadav, et peale vihma võib tulla tahkeid sademeid. Teiseks, et see kõlaks tõsiseltvõetavalt. On küll aasitud lumekruubi (a`la lumemanna) puhul ning raadiojaamad jätsid vahel seda ütlemata või asendasid lörtsiga, mis oleks hoopiski vale. Ehk siis "lumeterad".
Diskussioon võib jätkuda."

Kuidas on esimese lumega? Eelmises postituses vajab üks ebatäpsus õiendamist. Selgus, et 1986. a septembri Kääpa ja 10 cm lund pole õige, vaid Pärnumaal Koodu vaatlusjaamas 2 cm.
Järgmine küsimus on see, kas esimese lume kriteerium on sademete- või lumikattepõhine. Viimasel juhul loetakse lumekruubikiht (!) lumikatte hulka. Enamasti pooldatakse ikkagi sademetepõhist lähenemist. Sel juhul tuleb esimese lume määratlemisel lihtsalt kindlaks teha, millal registreeriti sademeid, mida nimetame lume alla kuuluvaks. 26. septembril kinnitati vaatlusandmete alusel ametlikult uus varajaseima lume rekord: 25. septembri õhtul sadas Väike-Maarjas algul lörtsi, seejärel pooleteise tunni jooksul hooglund. Seega tuleb tõesti kõige varajasema lume kuupäeva päeva võrra muuta, selleks on nüüd 25. september.
Vastav uudis ilmub 27. septembri "Sakalas".
Viewing all 606 articles
Browse latest View live