Quantcast
Channel: Ilm ja inimesed
Viewing all 606 articles
Browse latest View live

23. nädala ilm (1.-7.06.2015)

$
0
0

1. juunil kujundas ilma Norra merele jõudnud tsükloni kaguserv. Selle lohk tõi soojema õhumassi, mistõttu õhutemperatuur tõusis mitmel pool üle 20 °C – oli aasta seni kõige soojem päev. Samas tõi see kaasa tormise tuule: kohati ulatus tuule kiirus üle 20 m/s, mistõttu esines siin-seal tolmutorm (vt fotot). Õhumassivahetusega kaasnes ka vihm, mis küll igale poole ei jõudnud. Õhtuks tuul nõrgenes.
Läänetsüklonite idaserv mõjutab Eesti ilma veel paar päeva. Esialgu on edelast saabuv õhumass üsna soe, mistõttu päeviti võib tulla kohati sooja üle 20 °C, kui päikest on piisavalt.
Nädala edenedes kandub tsüklonite raskuskese pikkamööda kirde ja ida poole, st Eesti jääb nende lõunaserva. Vastavalt sellele asendub edelavool läänevooluga, mis on jahedam. Seega nädala keskel ja teise poole alguses (4.–6. juunil) jääb õhutemperatuur enamasti alla 20 °C, kuid hoovihmade võimalus püsib.
Nädala lõpus võib tugevneda antitsüklon, mille itta liikumisel pääseb soojem õhumass taas Läänemere äärde.

Tolmutorm Vasalemmas. Andres Tuzbergi foto

31.05.2015.a. kell 14:03. Muhumaa, Simisti. Korra müristas. Kalmer Saare foto

30. mail 5-minutiline halomäng Kärdlas. Tiit Harjaku foto

24. nädala ilm (8.-14.06.2015)

$
0
0

8. juunil kujundas ilma Assoorse antitsükloni kauge idaserv. Seetõttu pääses päeval rohkem mõjule Põhja-Venemaa tsüklon ja sellega seotud loodest kagusse liikunud front: maismaa kohal arenesid konvektsioonipilved, mistõttu mitmel pool sadas hoovihma, jääkruupe ja rahet, oli äikest. Õhtul ilm selgines uuesti.
Nädala edenedes läheb tasapisi soojemaks: nii võib teisel poolel olla taas üle 20 °C sooja.

Nendest rünkpilvedest arenes äike.

Nädal algab tasapisi rahuneva ilmaga, sest tugevneb Assoori antitsükloni hari. Kuna selle mõju pole kuigi tugev, siis on päevasel ajal hoovihmad ja äike kohati väga tõenäolised, ainult tuulepealsetel rannikualadel võib päikeseline ilm päev läbi püsida. Jahedas õhumassis on sooja kõikjal alla 20 °C, aga kuna kohale jõudis  0 °C isoterm, võib vaiksematel ja selgetel öödel öökülma tulla.
Nädala teiseks pooleks jõuab kõrgrõhuhari ida poole, mistõttu avaneb tee soojemale õhumassile ja kohati tuleb sooja taas üle 20 °C. Ilmselt mõjutab ilma siis veel üks järjekordne lääne- või põhjatsüklon, mille lohk toob tuulisema ilma ja viib sooja jälle minema.
Pikemas perspektiivis näitasid mudelid lühiajalise kuumalaine saabumist, kuid see tundub üsna ebatõenäoline.

25. nädala ilm (15.-21.06.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

16. juuni ilma määrab endiselt põhjapoolne (Koola poolsaarel asuv) tsüklon, mistõttu hoovihmad vähemalt sisemaal on üsna tõenäolised. Sooja on ilmselt kõikjal alla 20°C. See on võrreldav aastataguse ilmaga (täiendused ilmuvad päeva jooksul...).

15.06.2015.a. kell 22:10. Saaremaa, Kanissaare. Kalmer Saare foto. Kommentaar: paistab, et tegu on õietolmutaraga, vt lähemalt http://www.atoptics.co.uk/droplets/pollen1.htm.

Ilm 15.-21. juunil. Ilma kujundab esialgu põhjapoolne tsüklon, mis hoiab jahedust, aga hiljem asendub selle mõju järjekordse läänetsükloniga. Seetõttu on ööd valdavalt kuivad ja öökülmaohuga, päevad suure tõenäosusega hoogsajused, ainult mere kohal ja rannikualadel võib täiesti päikeseline ilm jääda püsima. Hoovihmade võimalus on suurem nädala teisel poolel. Vaata ka ilmapäevikut.
15. juunil asendus suvine leitsak tavapärase soojusega, st õhutemperatuur jäi kõikjal alla 20°C. Päeva jooksul liikus üle maa hoogsajupilvi, mõned detektorid näitasid hommikul Tallinna läheduses ka välke. Õhtuks jäi sajuhooge vähemaks ja need nõrgenesid. Tuul tugevnes päeva teiseks pooleks, aga tormiseid puhanguid ei registreeritud (tugevaimad kuni 16 m/s).

Pilved Kesk-Eestis

26. nädala ilm (22.-28.06.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

Eesti ilma kujundab jätkuvalt madalrõhuväli või tsüklonid. Seetõttu on ilm sageli sajune ja sooja eriti üle 20 °C loota pole.
Ööl vastu 22. juunit saabus Eesti kohale frontaaltsoon, mis tõi mitmele poole tugeva laussaju. Päevaks liikus sadu Soome, kuid ilm jäi pilviseks ja kohati arenes hoogsajupilvi, mis tõid vihmsagaraid. Äike on jäänud senimaani Leetu ja Lätti.

16.06.2015 kolmveerand kaksteist Meriväljal. Foto; Reet Sepp

27. nädala ilm (29.06.–5.07.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

29. juunil kujundas ilma kagusse taanduv kõrgrõhuhari ja läänest lähenev madalrõhulohk. Öö oli selge ja vaikne, kohati tekkis udu. Päev jätkus päikeseliselt ja õhutemperatuur tõusis mitmel pool üle 20 °C. Alles pärastlõunal tihenes saartel pilvisus veidi, kuid sadu kohale veel ei jõudnud.
30. juunil jõuab madalrõhulohk Eesti kohale, tuues mitmele poole hoovihma, üsna suur on äikesevõimalus.
Hiljem, nädala teises pooles, läheb ilmakujundamine üle läänest lähenevale antitsüklonile. See toob nädala lõpuks väga sooja õhumassi, kuid ilm on tõenäoliselt siiski kuiv (nädalavahetusel, eriti 4. juulil,  küll tekib ka teatav hoovihma- ja äikesevõimalus).

taevas põleb.. 26.06.2015 kell 22.49 Pakri saarte kohal, vaade Kurksest.
päraslõuna oli häbematult vihmane ning ega ei lootnudki veel värve peale halli taevas näha. aga vihmad vaibusid ja tuul vaikis... Enda Pärisma foto

Nädala alguses määrab ilma läänest itta liikuv madalrõhulohk. Selle eel ilm soojeneb, kuid suureneb ka vihmavõimalus. Hiljem läheb ilmakujundamine üle antitsüklonile, mis liigub nähtavasti Kesk-Euroopast itta. Seetõttu on nädala lõpu poole sooja valdavalt üle 20 °C oodata, kuid nagu senimaani on olnud, kaovad prognoosides kuumalained või lükatakse need koos antitsükloniga itta (Venemaale), mistõttu tasub olla veel ettevaatlik suvesooja saabumise osas.

24. juuni Lääne-Virumaalt, Simunast. Kairo Kiitsaku foto

28. nädala ilm (6.–12.07.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

6. juulil jõudis Eesti kohale läänetsükloni lohk sulguva sooja sektoriga. Tugev laussadu liikus edelast kirdesse, kuid aeglustus – nii jäi Virumaa õhtuni kuivaks, samas kui ümbritsevates maakondades sadas vähe vihma. Enne seda jõudis õhutemperatuur soojenevas õhumassis ja päikese toel veel üle 20 °C tõusta.
Ebapüsivusjoon ühes äikesega oli seal, kus soe sektor ulatub veel aluspinnani ehk valdavalt Leedus, aga veidi ka Läti lõunaservas. Eestis jääb soe sektor aluspinnast kõrgemale, st kontakt sellega kadus ja äikest ei tulnud.
Tsüklon liigub Soome ja toob tuulise ilma. Selle kannul on edelast järgmine tulekul ja see toob 8. juuliks taas väga sooja õhumassi Eesti kohale, kuid samas ka tugevad sajud ja äikesevõimaluse (ehkki soe sektor võib Eesti kohale jõudes  aluspinnaga kontakti taas kaotada, ei saa kindlalt väita, et tuleb täpselt samamoodi tavaline laussadu nagu nüüd).
Tsüklonid ühinevad ja tekkinud suur läänetsüklon jääb ilma Läänemere idakaldal kujundama pikemaks ajaks, triivides ise tasapisi itta. See toob jahedama ja sagedaste hoovihmadega ilma.

Koonga vald, Oidrema 06.07.2015. Marko Petersoni foto

Assa raks ja ma arvasin, et ma ei saanud üldse midagi peale gasp-emotikon. Vasalemma 06.07.2015. Kaarel Virroja

Juuliga alanud südasuvised ilmad saavad otsa, sest troopilise õhumassiga täidetud antitsüklon laguneb ja asemele tulevad läänetsüklonid – nii avatakse uus sajuperiood. Õhutemperatuurifoon on siiski kõrgem kui juunis.
6. juulil jõuab Skandiaaviasse läänetsüklon, mille lohk koos sulguva sooja sektoriga on suunatud Eesti kohale. See lükkab siia korraks küll troopilise õhumassi, kuid ühtlasi läheb ka sajule, on äikesevõimalus (suurim õhtul ja öösel). Kuula Merikese ilmateadet.

Innertavle-Umeå 3.07.2015. Ardo Noormetsa foto

29. nädala ilm (13.–19.07.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link
Huvitaja. Pilvede järgi ilma prognoosimine: http://vikerraadio.err.ee/v/huvitaja/loigud/9000465f-e095-4270-91f1-9bb6d9d5a7d6

13. juulil vähenes Venemaa tsükloni mõju, aga antitsüklonit või kõrgrõhuharja asemele ka ei tulnud. Seetõttu oli ilm pilvine, kuid sajuhooge  esines vaid üksikuis paigus ja needki enamasti nõrgad; äikest polnud. Õhtul liikus Soomest põhjaranniku kohale rünksajupilvede vöönd, milles registreeriti ka mõni välk (lahe keskosa, Sirgala).
Suurem osa nädalast kujundab Eesti ilma väheaktiivne rõhuväli, kuid tsükloni mõju on kerges ülekaalus. Seetõttu on ilm pilvine ja vähemalt kohatiste hoovihmadega. Nädala lõpuks koostati Andres Neumanni tellimusel selline ilmaprognoos: Ilm 18.-19.07.2015 
Eesti ilma kujundab Norra merele saabuv läänetsüklon. Selle idaservas on esialgu tugevneva tuulega ilm, kuid samas võib siiski saabuda soojem õhumass ja ilm võib korraks soojemaks muutuda (>20°C tõenäosus 40%). Hiljem, kui Eesti jääb tsükloni lõunaserva, siis on hoovihmadega ilm (tõenäosus ~90%). Tuul on mõõduka tugevusega ja algul lõunast-edelast, hiljem läänest.

11. juuli pilte Simunast 2015. Kairo Kiitsaku foto

Eesti ilma on mitmeid päevi kujundanud tasapisi üle Skandinaavia, Läänemere ja Baltikumi itta liikunud tsüklon. Venemaal väheliikuvana on see soosinud hoovihmadega ja kohati äikeselist ilma (vt eelmises sissekandes 10. ja 11. juuli kokkuvõtet), kuid ilm on üha jahenenud. 
Kuigi tsükloni mõju aegamisi väheneb, sest see eemaldub põhja suunas, jääb sajuvõimalus ikka üsna suureks. Päris kuiva päeva ilmselt ei tule, sest asemele pole saabumas ei antitsüklonit ega piisavalt tugevat kõrgrõhuharja.
Uut läänetsüklonit on oodata nädala lõpuks, seni on sooja valdavalt alla 20 °C. Uue tsükloni eel võib siiski saabuda soojem õhumass ja ilm võib korraks ka kuivemaks-soojemaks muutuda.

Tehtud 11.07. päeval Tartus (Annelinnas). Ivar Uutari foto

30. nädala ilm (20.–26.07.2015)

$
0
0
Õhtulehes avaldati artikkel vesipüksidest: http://www.ohtuleht.ee/686269/vesipuksid-keerlesid-vurridena-vaikesel-vainal
TV3 18. juuli ilm- ja äikesehuviliste kokkutuleku kajastus: http://www.seitsmesed.ee/ilm/uudis/2015/07/19/jogeval-raagiti-ja-arutati-ilma-ule/
17. juulil anti teada Rakkest, et sajab jääpurikaid. Algul tundus, et tegu on jää- või äärmisel juhul lumekruupidega, aga võimaliku võtme andis Priit Retsep, kes kirjeldab (kirjaviis muutmata): Tegu võib olla liitunud lumekruupidega korra lapsena olen näinud ,sadas ca 7-cm pikkuseid,tikutopsist pikemad kergelt koonuses pulgad maha,muist purunesid maapinnal,muist mis kõvemad olid tulid ühes tükis maha,nagu vahtplastist lõigatud,mudides pudenesid kuulikesteks.

Äikeseline ja raheküllane nädal on läbi. Asemele tuleb varasemaga sarnane ilm: sageli vihmahoogudega ja jahe või mõõdukalt soe, sest püsib läänetsüklonite ülekaal. Soojemaks ja kuivemaks võib kujuneda 21. juuli.
20. juulil mõjutas Eesti ilma üle Leedu ja Valgevene kirdesse liikuv osatsüklon. Seetõttu läks öösel kohati sajule, kuid sadu ei jõudnud kaugeltki kõikjale. Päeva jooksul sadas hoovihma ja oli äikest ka sisemaal (hommikul peamiselt Lääne- ja Lõuna-Eestis), kuid need olid väheliikuvad. Sooja oli pilvise ilma tõttu alla 20°C.

Äike 20. juulil Nõmme kohal
Teine äike 20. juulil nähtuna ilm.ee katuselt.

Intervjuu vesipüksidest

$
0
0
Õhtulehes avaldati artikkel vesipüksidest: http://www.ohtuleht.ee/686269/vesipuksid-keerlesid-vurridena-vaikesel-vainal. Sealne lugu on tugevasti toimetatud, mistõttu avaldan algse intervjuu. Juurde on lisatud 16. juuli vesipükside fotod Väikese väina tammilt, kus neid õnnestust jäädvustada erinevatel inimestel – suur tänu kasutamisloa eest!
* Kaasaegne rahvasuu juba valdavalt teab, et vesipüks pole suur tolmuimeja, mis halastamatult vett kaasa tõmbab. Mingil määral ta siiski veeosakesi endaga kaasa haarab. Kui palju võiks üks vesipüks kaaluda? 
Vesipüksi massi moodustavad peamiselt õhk, mis on pöörlevasse õhusambasse haaratud ja kondenseerunud veeaur, st väikesed veetilgad, mis muudavad selle nähtavaks. Vesipüksi kõrgus on mõnisada meetrit ja laius mõni kuni mõnikümmend meetrit, harva üle 100 m. Seda arvesse võttes tuleks massiks vaid mõnedkümned tonnid, suuremad ehk paarsada tonni.
Kui vesipüksi mõõtmed on teada, saab konkreetse vesipüksi mahu välja arvutada ja massi täpsustada (nt kuupmeeter õhku kaalub normaaltingimustel ligi 1,3 kg).
Veekogust kaasa haaratud vesi on vesipüksi alumises osas pritsmetena, mille mass on õige väike, ehk kümnetes või sadades kilogrammides.


Kaks vesipüksi vaadatuna Väinatammilt (Väikse Väina tamm) 16.07.2015. Helar Kallase fotod

* Standardküsimus: millest vesipüksid tekivad? Kui palju ma mööda panen, kui kirjeldan, et on kaks varianti: hea ja halva ilma vesipüksid, millest halva ilma omad on palju ebatavalisemad. "Head" võivad tekkida ka üsna tavaliste rünkpilvede alla, ent mida põhjalikum äikesepilv, seda parem. "Head" kasvavad pigem alt üles, alustades vee kohal tekkinud udukeerisest. Kui see on enam-vähem, siis mis veel oluline on? 
Vesipüks on tornaado üks vormidest. Vastavalt eriala terministandardi AMS Glossary järgi: 
1. In general, any tornado over a body of water.
2. In its most common form, a nonsupercell tornado over water. (http://glossary.ametsoc.org/wiki/Waterspout)
Siit tuleneb jaotamine hea ja halva ilma vesipüksideks, kuid uurijad ütlevad peenemalt vastavalt mittemesotsüklonaalne ja mesotsüklonaalne vesipüks (ehk tornaado –  nn hea ilma vesipüksi maismaalist analoogi nimetatakse maapüksiks, teadusele avastati see alles 1970ndatel).
Mesotsüklon on spiraalne (pöörlev) tõusva õhu sammas konvektsioonipilves diameetriga 2–10 km (väiksemaid nimetatakse misotsükloniteks). Mesotsüklonaalne tornaado aluspinnast sõltumata (vee kohal siis nn halva ilma vesipüksiks nimetatu) tekib vaid mesotsükloni olemasolu. See aga vajab tugevalt tuulenihkelist keskkonda (tuule suund ja kiirus muutub tugevasti olenevalt kõrgusest, st tuule suund ja kiirus on õhukihiti väga erinev) ja labiilset õhumassi, mis tähendab, et tõusvad õhuvoolud on soodustatud ja selleks on olemas potentsiaalne energia (CAPE, ühik J/kg). Selliste tingimuste kokkulangemisel vee kohal tekib nn halva ilma ehk mesotsüklonaalne vesipüks.
Hoopis teised lood on mittemesotsüklonaalse ehk nn hea ilma vesipüksiga. Sel juhul piisab vaid rünkpilvede olemasolust veepinna kohal, st konvektsioon on siiski vajalik, samas äikest või sademeid ei pruugi olla. Õhus peab olema sel juhul mingi keeriseline liikumine, mille konvektsioon piirkihist endasse haarab (st tõetera selles on, et kasvab pigem alt üles). Kui see keeris muutub püstteljeliseks, siis on vesipüks tekkimas.  Konvektsioonipilved on sel juhul kasvufaasis. Seda tüüpi vesipüksid on nii Eestis kui maailmas kaugelt sagedasemad kui mesotsüklonaalsed.
* Terminidest: lugesin üht su teksti ja sain justkui aru, et pole niisama lihtne, et üks nähtus on ühe nimega ja teine nähtus teise nimega. Aga kuidas on kõige lihtsam termineid kasutada? Vesipüks, tromb, tornaado... kas tavaline vesipüks on tornaado? 
Jah, terminites on kindlasti mõningane segadus. Inimestele on arusaadavaim see, kui tornaadosid vee kohal nimetatakse vesipüksideks ja tornaadosid maismaa kohal tornaadodeks ehk trombideks (sünonüüm). 
Vormidel ja liikidel vahetegemine on rohkem uurijate ja erialaspetsialistide pärusmaa, ehkki sel on praktiline tähtsus ka, sest mittemesotsüklonaalsed tornaadod olenemata aluspinna tüübist on märksa ohutumad, kuigi maailmas on teada juhtumeid, kui nende tugevus on küündinud EF3-ni, mida loetakse tugevaks. Enamasti on nad EF0, harva EF1 tugevusega ega kujuta erilist ohtu ja hajuvad, kui jõuavad teistsugusele aluspinnatüübile, kus nad tekkinud, nt maapüksid veekogu kohale.
Teisiti on lugu mesotsüklonaalsete vesipüksidega, mis võivad läbida erinevaid aluspinnatüüpe seejuures nõrgenemata, on sageli tugevad (üle EF1) ja kujutavad endast seetõttu märksa suuremat ohtu.

16.07.2015 kl.18:41 Väikese Väina tammil. Tiina Kallase foto

* Kas Eestis suudetakse vesipükse või muid keeristorme automaatselt tuvastada? Kas me teame, kui palju neid aastas esineb? 
Eestis pole vastavat tornaadoennetussüsteemi ega huviliste võrgustikku, mistõttu tegu on vähemalt teatava alaraporteerimise olukorraga. Nii saadakse vesipüksidest teada vaid juhuslikke pealtnägijate kaudu.
Kindel on vaid see, et vesipükse on Eestis igal aastal ja et hooaeg on augustis-septembris, kui meri on veel soe, aga õhumassid järjest sagedamini jahedad, et saaks tekkida labiilne kihistus – konvektsiooniks soodne olukord. Nende arv võiks hinnanguliselt igal aastal olla 10–20, aga võib olla isegi rohkem. Tüüpiliselt on neid Soome lahel, lääneranniku ja saarte ümbruses merel, aga ka Võrts- ja Peipsi järve kohal.
* Mis on kõige lahedam asi, mida sa vesipüksidest tead - või tahaksid, et tavalised inimesed teaksid? 
Võib olla müüt, et vesipükside tõttu esineb kala- jt mereandide sadusid. Vesipüksil ei ole siiski piisavalt energiat, et pilvedesse tõmmata suurel hulgal kalu või muid mereelukaid, et need võiksid nt kalapaduna kuskil alla sadada. Samas ei teata ühtegi usutavat selgitust, kuidas võiks suurel hulga mereande sattuda pilvedesse.
* Mis on kõige põnevam asi, mida teadlased vesipüksidest ja/või tornaadodest EI tea?
Miks vahel tekivad vesipüksiseeriad. See puudutab eriti just mittemesotsüklonaalseid. Ka Eestis on nt Vilsandi läheduses või Väinamerel aegade jooksul nähtud, kirjeldatud ja jäädvustatud olukordi, kui korraga tekib 5–7 vesipüksi või kui üksteise järel tekib 30–60 min jooksul 10–20 vesipüksi – vesipüksi seeria kaks esinemisvormi.


16. juuli Väikese väina tamm, kell 18.40-18.50. Tanel Tõnsau fotod

31. nädala ilm (27.–33.07.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

28. juulil on Eesti juba teist päeva kahe tule vahel: ühelt poolt mitmekeskmeline madalrõhuala läänes, teisalt troopilise õhumassi piir oma frontide ja madalrõhulohkudega või osatsüklonitega idas. Nende vahele on kiilunud pisike antitsüklon, mille hari põhja poolt ulatub Eestini ja hoiab ilma sademeteta ja mitmel pool isegi üsna päikeseküllase. Kuna õhumass on pisut soojem, siis võib loota üle 20 °C mitmel pool, kuid arvatavasti 25 °C-ni siiski õhutemperatuur ei tõuse mitte kuskil. Õhtupoolikul suureneb hoovihma võimalus alates Lõuna-Eestist ja saartest.
Läänepoolse madalrõhuala üks lohkudest tuleb Eesti kohale ja toob kaasa saju, aga see on pigem hootine ja kohatine. Selline ebapüsiv ilm sagedaste sajuhoogudega jääb mitmeks päevaks püsima.

Eestit mõjutab kõige rohkem põhjapoolne väike antitsüklon, aga ka idapoolse troopilise õhumass piir oma niiskuse ja soojusega ning läänepoolne mitmekeskmeline madalrõhuala (DWD). 

23.07.2015.a. kell 19:05 Vormsi. Kalmer Saare foto

27. juulil kujundas ilma mööda Skandinaaviat tasapisi põhja liikuva tsükloni idaserv. See tõi vahelduva või muutliku pilvisusega peamiselt sajuta ilma. Ilm oli üsna tuuline. Sooja oli päikeselisemates kohtades (Ida-Eestis) kuni 20 °C, kuid mujal vähem.
Ülejäänud nädala ilma kujundab Skandinaavia kohale jõudnud tsüklon, mis triivib tasapisi põhja või kirde poole. See toob 29. juuliks märkimisväärsema saju, kuid enne seda on üks rahulik suvepäev. Venemaal püsiva troopilise ja Läänemere regioonis valitseva polaarse õhumassi piir on palistatud arenevate osatsüklonitega ja frondiga. See ilmselt Eestit eriti ei mõjuta.


26. juuli põnevaid pilvefotosid Lääne-Virumaalt, Simunast [2015], äikest polnud. Kairo Kiitsaku fotod

Eestisse kuuma ja lämbe õhumassi toonud tsüklon viis selle ööga kaasa. Äikest õhumassivahetusega ei kaasnenud, vaid pigem tugevnes ainult tuul mõnevõrra. Tsüklon ise püsib tasapisi põhja eemaldudes Rootsi kohal ja Läänemere idakallas jääb seega selle idaserva. 
Kuna õhumass on suurel alal hästi segunenud, siis lõuna- ja edelavool erilist sooja ei too. Päikeselisema ilmaga võib sooja olla veidi üle 20°C, kusjuures 28. juuli võibki nädala kõige soojemaks päevaks kujuneda (kui on päikeseline, siis võimalik koguni 24 °C). 
Nädala edenedes saabub Atlandi ookeanilt järgmine läänetsüklon, mis liigub ilmselt oma eelkäijaga sarnast teed pidi ehk samuti Rootsi kohale, nii et Eesti jaoks suuremaid muutusi ei ole. Uue tsükloni lohuga käib ilmselt märkimisväärsem sadu kaasas, samuti pisut soojem õhumass, millele juba vihjati. 
Juuli lõpp jääb okludeeruva tsükloni kujundada. See tähendab sagedasi hoovihmu, väga tõenäoliselt vähemalt kohatist äikest ja sooja enamasti alla 20°C
2004. a saabus augusti alguses mõneks päevaks südasuviselt soe ja vaikne ilm, st klassikaline rannailm. Mudelid näitavad hetkel küll sellist võimalust, kuid aeg näitab, mis sellest saab.

Tipploorne rünksajupilv (Cumulonimbus calvus pileus) 1.09.2011 Tallinnas. Ellu Viburi foto

32. nädala ilm (3.–9.08.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link
Kaua tehtud ja venis, aga valmis sai: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/2014.htm.

4. augustil määrab Eesti ilma Poolast Valgevene ja Ukrainani laiuva antitsükloni põhjaserv. See toob vaikse ja päikeselise ilma. Soojenevas õhumassis on mitmel pool oodata üle 20 °C, aga ilmselt 25 °C-ni õhutemperatuur veel ei ulatu.
Kagu pool püsiva antitsükloni servas jätkub sooja õhu juurdevool. See tagab 5. augustil juba palava ilma, nii et võib oodata õhutemperatuuri tõusu üle 25 °C, sest Eesti kohale saabub enam kui 10-kraadine isoterm (ikka 850 hPa pinnal, mis jääb keskeltläbi 1,5 km kõrgusele aluspinnast). Samas õhtul suureneb äikesevõimalus (sooja frondi äike?).
6. august võib olla üks kuumemaid päevi nädalas, kui Eesti kohale on oodata kuni 15-kraadist isotermi (soodsatel tingimustel õhutemperatuur vähemalt 30 °C). Ühtlasi on arvestatav äikesevõimalus. 7. augustil kuumus küll veidi taandub, aga on uuel pealetungil 8. augustil.

Lainelised kõrgrünkpilved 2. augustil Alam-Pedja looduskaitseala servas Kärevere silla lähedal. Foto: Regina Alber

2. august kell 21:44 Kilingi-Nõmmel. Foto: Ants Arukask

3. august algas Põhja-Eestis äikesega, mis oli sealt ülelibiseva külma frondiga (eelmiseks õhtuks jõudis Eesti kohale tsükloni soe sektor). Tegu oli ilmselt madala frondiga, sest üle-euroopalisel ilmakaardil pole seda märgitud: http://www.met.fu-berlin.de/de/wetter/maps/Analyse_20150803.gif. Vihmahooge jagus ka mujale, kuid hommiku jooksul ilm paranes.
Päev oli valdavalt päikeseline, ainult kohati Ida-Eestis oli rohkem pilvi ja tuli nõrka hoovihma. Õhutemperatuur tõusis 20 °C ümbrusesse.
Edasise osas kehtib piltide alt algav jutt, kuid lisada võib, et kuumus tuleb ilmselt kahes osas: alguses 5.–6. augustil (kuni 30 °C), seejärel pisut taandub ja siis uuesti 8.–10. augustil (kuni 33 °C, kuid mudelid annavad lahknevaid väljendeid, nii et peab ootama prognoosi täpsustumist).
Äikese osas on kõik veel lahtine: üks võimalus on selline, et kui Eesti jääb kuumalaine põhjaserva, kus valitseb läänevool, siis võib põhjast tuleva kuiva õhumassi mõjul äikesed olemata jääda (tulevad kusagil kaugemal lõuna pool).

3. augusti Ilmateenistuse 4 päeva prognoosis on saabuv kuumalaine endiselt sees (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/4-oopaeva-prognoos/). Euroopa ja GFS mudeli väljundites on üsna suuri erinevusi eeskätt nädala lõpu osas.



Mõned välgud 3. augusti öisest äikesest Laagris

"Tere, august!"– Nii kiputi ütlema juba 18. juulil ilmahuviliste kokkutulekul Jõgeval. Tõepoolest, valitsesid ju ehtsad augustiilmad: jahedad paksu uduga hommikud ja hoovihmadega päevad. Siiski paistab, et juuli pöördub sarnaselt 2004. aastaga tagasi, täpsemalt juulile iseloomulikud südasuvised ilmad. 
Facebookis kirjutasin sellest pikemalt nii. Mõneti sarnasel 2004. a suvel saabus rannailm ja kuumalaine augusti alguses. Selle kohta kirjutas Merike Merilain järgmist: Ei sobinud analoogiks 2003. aasta, sest Euroopa kuumalaine jäigi põhjalaiustele tulemata. Ootame siis, et 2004. a on tänavusele suvele lähemal. Ilmamustrid, st õhurõhkkondade asetus küll sarnane pole, sest siis muutus uputusest päästev kõrgrõhuala augusti algul paikseks kaugemal põhjas ja selle lõunaserva hakkas idatuultega Venemaalt sooja õhku saabuma. Praegu näib lõppude lõpuks kõrgrõhuala tekkivat Läänemere kohal alles 4. augusti paiku (täispikkuses: http://ilm.ee/?514070).
Jah, kõik mudelid (GFS, ECMWF jt) näitavad, et juba paari päeva pärast on oodata ilma paranemist: läheb selgemaks ja soojemaks. Paljudes kohtades on üle 20 °C oodata alates 4. augustist ja vähemalt kohati üle 25 °C 5. augustist.
Kaugem tulevik on veel väga riskantne prognoosida, kuid tugev kuumalaine kuni 32-kraadise kuumusega on seni alles jäänud, eriti ECMWF ehk Euroopa mudelisse. Skeptilisemad ütlevad nii: [@ 1. august 2015 10:51] Veel jah. Samas esmaspäevast alates olgem valmis, et kuumalaine järsult kaotatakse või taandatakse Eestist itta/kagusse.
GFSi jälgijad teavad, et aprilli ja juuni kuumust samuti hoiti stabiilselt prognoosides peaaegu nädal aega - aga siis, kui kuumalaineni oli jäänud VAID KAKS päeva, pühiti prognooskaartidelt kuumus Eesti aladelt sootuks!
Ainus täkkesseläinud kuumaennustus 10-st sel aastal GFSi poolt on olnud ainult see juulialguse kuumus, mis siiani hoiab selle aasta kuumima ilma tiitlit.


2. augusti Ilmateenistuse 4 päeva prognoosis on saabuv kuumalaine juba sees (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/4-oopaeva-prognoos/). Siin on arvestatud eeskätt Euroopa mudelit, mis on seekord näitamas karmimat kuumalainet kui GFS.

Kogu tee Tartust Jõgevani oli hommikul tihedas udus (18. juulil Saarejärve lähistel).

33. nädala ilm (10.–16.08.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

11. augusti ilma määrab itta taganenud antitsükloni lääneserv. See toob Eesti kohale kuuma ja niiske õhumassi: mitmel pool pool on oodata kastepunkti üle 15 °C ja õhutemperatuuri üle 25 °C.
Järgmiste päevade prognoosi osas muutusi ei ole. 12. august tuleb kuum ja ilmselt kohati äikeseline, seejärel läheb jahedamaks.

Janek Pärn kohas nimega Simuna, Lääne-Virumaa:  2015.08.10.Hommikul oli meil päris udune.

10. augustil määras ilma Läänemerelt aeglaselt itta liikuv soe antitsüklon. Hommikuks tekkis mitmel pool udu, kuid see hajus päeva jooksul ja ilm muutus päikeseliseks, alles õhtul ilmus rohkem ülemise ja keskmise kihi pilvi. Sooja oli vaikse ilmaga enamasti 20...26 °C.
Antitsüklon jõuab Venemaale, mistõttu selle lääneservas hakkab tuline õhumass põhja poole liikuma. Seetõttu on oodata ka soojemat ilma. Kõige kuumemaks võib ilm osutuda 12. augustil, kui Eesti kohale ulatub 15-kraadine isoterm. See võib tuua mõnel pool taas 30 °C. Äikesevõimalus suureneb juba öösel.
Nädala teine poole on uues antitsüklonis jahedam, aga päeviti enamasti ikka üle 20 °C soe, öösiti 10 °C, kohati vähem, rannikul rohkem. Kuumus võib tagasi pöörduda kuu keskpaigas ja hiljem.

Vasalemma - 08.08.2015. Kaarel Virroja foto

Alustuseks kommentaar Merike Merilainilt: Lõpuks ometi elame suvises ilmas. Alles kolmapäeval jõudis ööpäeva keskmine õhutemperatuur praeguse aja normaalsesse seisu. Ja neljapäeval kihutas Lõuna-Eestis juba tavalisest mitu kraadi kõrgemale. Aga ongi nii vaja, sest loodus peab oma optimaalse kätte saama, et sügiseks oleks valmis nii saagid kui inimolendid (täispikkuses: http://ilm.ee/?514070).
Nädal toob südasuviselt soojad ilmad nagu oleks juuli. Nädal algas edelast saabunud sooja antitsükloniga, mis hoiab ilma päikeselise ja kuni 26 °C soojana.
Kuna antitsüklon jõuab ida ja kagu poole, siis selle lääneservas läheb kuum õhumass taas liikvele. Nii läheneb õhutemperatuur 12. augustil taas 30 °C ja võib olla äikest, eriti Ida-Eestis.
Nädala teisel poolel peaks ilma määrama järjekordne edelast saabuv soe antitsüklon, kuid selle asukohast oleneb, kas jätkub tuline ilm soojade öödega või on mõõdukalt soojade päevade ja jahedate öödega ilm, sest polaaralad on juba hakanud jahtuma ja nii võib antitsükloni idaserva lõunasse liikuv külm õhumass Eestile mõju avaldada.

Näpp mulda! (Tartu, 08.08.2015 kl 21.42.23). Heiti Sillasoo foto

34. nädala ilm (17.–23.08.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

18. augustil püsib antitsüklon Põhja-Euroopa kohal ja Eesti selle lõunaservas. Külma õhumassi mõju on palju tugevam Ida-Eestis, kus kell 12 oli sooja kõigest 16...17 °C, Võrus 15 °C ja Tuulemäel vaid 13,9 °C, kuid samal ajal Lääne-Eestis 20...22 °C (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/vaatlusandmed/). Öö oli siiski pea kõikjal sisemaal jahe või väga jahe – õhutemperatuur langes kohati 3...4 °C-ni, Türil maapinnal 0,3  °C-ni (ööpäev varem samas -0,3 °C-ni ehk minu avaldatud arvamus kommentaaris, et öökülmaohtu vast siiski pole, osutus valeks). Samas rannikualadel oli tunduvalt soojem, kohati isegi üle 15 °C. Päeval aga jääb Ida-Eestis alla 20  °C, kuid lääne pool valdavalt 20 °C ja enamgi.

17. augustil jätkus ilm põhjapoolse antitsükloni mõjul päikeseline, kuid juba nõrgema tuulega, sest õhukeeris tuli lähemale (Valge mere ja Karjale kohale). 
Külma õhumassiga seotud pilved liikusid Eesti kohalt lõuna poole. Öösel soodustasid need väga suuri erinevusi minimaalses õhutemperatuuris: selges ja vaikse ilmaga Jõhvis, kus külma õhumassi mõju tugevaim, langes õhutemperatuur 1,3 °C-ni, aga samas pilvises Valgas 12 °C-ni. Päev oli enamasti selge ja pisut üle 20 °C õhutemperatuuriga.
Antitsüklon jätkub aeglast liikumist lõuna poole. Seetõttu püsib pikemat aega üsna vaikne (eriti öösel) ja selge ilm.  Ööpäevane õhutemperatuurikõikumine on suur, kohati võib ulatuda üle 15 °C (minimaalne alla 5 °C, maksimaalne ligi 20 °C), kusjuures soojem on ikka rannikualadel, külmem Ida-Eestis sisemaal kohal. 
Kuum õhumass on kogenud antitsükloni põhjaserva, nii et Lapimaal võib olla 25 °C. Kuna antitsüklon jõuab nädala teiseks pooleks otse Eesti kohale, siis suureneb ka sooja õhumass mõju ja päevad tulevad soojemad. Antitsüklonaalse blokeeringu lõppu pole veel välja arvutatud.


 Külma õhumassiga seotud pilved, mis liikusid põhjast lõunasse (http://www.sat24.com/en/bc?ir=false).

Nädala jooksul kujundab ilma Teravmägedel tekkinud antitsüklon. Edaspidi jätkub esialgu jaheda antitsükloni liikumine lõuna poole, kuid aja jooksul see soojeneb. Seetõttu on oodata tuule nõrgenemist ja ööpäevase temperatuuriamplituudi suurenemist, sest ilm on valdavalt selge. 
Esialgu on päeviti sooja 20 °C ümbruses, kuid öösel valdavalt alla 10 °C, ainult rannikualadel on tunduvalt soojem.

Diana Laht. Helkivad ööpilved koos vähese virmalisega Soome,Vaasa 16.08.2015

HORVAATIA – SLOVEENIA 20.–29.08: valikuline ülevaade piltidega

$
0
0
Kallid reisikaaslased! Kui keegi teist soovib tehtud fotode täiskomplekti, palun saata e-kiri teemaga REIS aadressil kamenikmeister@gmail.com. Vastuseks saate fotode allalaadimise lingi koos juhistega.
Täiendamisel!
20.–29. augustil olin Sloveenia-Horvaatia reisil, mille täpsemat reisiprogrammi saab lugeda siit failist: http://www.upload.ee/files/5142709/2015070704353232.doc.html
Annan siin valikulise ülevaate reisist, sest kõigest ei jõua lihtsalt kirjutada, mistõttu tähelepanu pööran eeskätt sellele, mis mind huvitas ja pildid on vastavalt sellele esindatud.
Alustuseks paar sõna giidist. Giid Eve tundus eriti algul üsnagi vastuoluline ja nii mõneski kahtlustäratav, ent reisi lõpuks sai selgeks, et tuleb nõustuda ühes foorumis öelduga: Sai täna öösel tuldud HORVAATIA reisilt(16.07–25.07.2012) ja pean ütlema kõigepealt kiidusõnad giidi aadressil EVE, kes oli väga tasemel. Seetõttu võib arvata, et järgmised reisid tulevad just temaga (Albaaniasse, Hispaaniasse, Marokosse).



Motiive Sloveeniast ja Horvaatiast. Peatselt pikemalt!

36. nädala ilm (31.08.–6.09.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link
Kuna pilvede klassifikatsiooni artikkel oli ajast ja arust, siis muutsin tublisti: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/Pilvede%20klassifitseerimine.htm

1. septembril jõudis troopilist õhumassi kandva tsükloni serv edelast Eesti kohale. Seetõttu läks alates saartest ilm sajule, kuid tuul püsis nõrk, v.a saartel (Sõrves idatuule puhangud 17,5 m/s). Kuigi õhumass on väga soe, on õhutemperatuur vastavalt pilvisusele ja vihma suhteliselt madal: kõikjal alla 20 °C.
Tsüklonite mõju jääb püsima mitmeks päevaks. Seetõttu on ilm enamasti pilves ja sageli sajune. Ainult 4. septembri ilm võib uue tsükloni eel olla oluliselt parem. 5.-6. septembril on nädala suurim äikesevõimalus.

Vihmane 1. september Harjumaal

Alustuseks, et seda nalja seekord ei teinud: 36. nädala ilm (-1.–6.09.2015) vms, kuigi telliti.
Milline oli 35. nädala ilm (24.–30.08.2015) ilm? Esialgu püsis antitsüklon otse Eesti kohal, mistõttu ilm oli valdavalt selge, kuid lõpuks nihkus see Venemaale. See avas tee kuumale õhumassile ja nii oli 25. augustil kuni 29 °C. Antitsükloni eemaldumine ja nõrgenemine tähendas blokeeringu lõppu, mistõttu läänetsüklonid pääsesid ida poole liikuma. See tõi vihma, eriti lääne ja põhja poole, aga ka ilma jahenemise. Äikest oli põhiliselt jahedas polaarses merelises õhumassis 29. ja 30. augustil – vaatamata Kesk-Euroopast lähtuva kõrgrõhuharjale oli ilm sagedaste sajuhoogudega, kohati sadas jääkruupe ja rahet.
36. nädal algas mitmel pool uduselt, kuid samas ilmus ülemise kihi pilvi  see on märgiks, et saabub märksa soojem ja niiskem õhumass. Nii on oodata edelast troopilist õhumassi kandvat tsüklonit, millel on eriti suur sajupotentsiaal. Seetõttu on võimalik, et mõnes kohas sajab järgmiste päevade jooksul kümneid mm vihma. 
31. august jääb ilmselt nädala kõige soojemaks ilmaks (sooja oli kuni 22°C), üksikutes kohtades sadas hoovihma, tuul oli nõrk.

Mitmesuguseid konvektsioonipilvi 29. augustil Tallinnas. Triinu Sarve foto

37. nädala ilm (7.–13.09.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link
2015. a 1.06.–31.08. välgud välgudetektoril: https://www.youtube.com/watch?v=7ZkOwIq1hqU&feature=youtu.be
Tartu lennujuhtide Kiidjärve-seminari pilvekoolituse slaidid:
http://www.upload.ee/files/5177007/Pilveloeng_lennujuhid2015.pptx.html

9. septembri ilma määrab läänest saabuv soe antitsüklon. Selle mõjul pilvisus hõrenes ja sajuhooge jäi oluliselt vähemaks, kuid neid oli veel Ida-Eestis.




8. septembril püsis veel Venemaa tsükloni mõjul pilvine ja kohatiste sajuhoogudega ilm, kuid mõnel pool oli ka päikest juba rohkejm näha. Jahedas õhumassis oli sooja kuni 16 °C, kuid saju ajal vähem.
Tsükloni mõju ööpäeva jooksul väheneb, sest selle asemele tuleb läänest soe antitsüklon. Nädala lõpuks tuleb see otse Eesti kohale või jääb raskuskese veidi põhja poole, hiljem liigub Venemaale.
See tõotab vaikseid ja suhtelisi sooje päevi (kuni 20 °C), kuid ööd on jahedad, kohati ilmselt öökülmaga, kui kastepunkt langeb alla 5 °C. Kuna prognoosi järgi püsib õhk üsna niiske, siis on tõenäoline udu teke öösiti.

7. septembri hommikuses raadioilmateates öeldi, et on keeristormide oht (sellest vaata 7. sept sissekandes) ja tõepoolest Sõmerul tekkiski üks tornaado. Foto autor on Mart Afanasjev ja ta lisab juurde: "Seda keerist oli ka rakverest näha möllamas.tehtud 13;33."

7. septembri ilma määras Venemaal pöörlev tsüklon. Õhumass Eesti kohal oli labiilne, mistõttu mitmel pool arenes rünksajupilvi, oli äikest ja rahet. Ilmateate järgi püsis ka keeristormide (ilmselt maapüksid või madalatipulistest ülirünksajupilvedest pärit mesotsüklonaalsed tornaadod) oht, arvatavasti üks selline tegi laastamistööd Sõmerul, vt http://www.virumaateataja.ee/3319495/keeristorm-lennutas-somerul-kasvuhoone-ule-paneelmaja#rubriik. Kohaliku elaniku kirjeldus:  Kõige hullem oli see et sealt poolt kus kasvuhoone tuli magas kärus õues väike laps,ei taha mõeldagi mis oleks võinud juhtuda
Jep,meie aknast läks kasvuhoone täpselt ylesse katusele,rebis isegi koridori elektrikapid lahti,toas oli isegi wc potis vee täitsa kuivale tõmmanud,sest wc pott oli seest täitsa kuiv,muidu on ikka mingi vesi sees. See toimus sõmerul minu maja ees. Üks teine elanik teatas: Siin tegi jh korraliku töö ära,kasvuhoone juppe oli terve sõmeru täis,isegi poe juurde lendas.
Õhtu jooksul ilm siiski rahunes ja soe niiske õhumass asendus jahedamaga – ühes sellega stabiliseerub ka õhumass.
Tsükloni mõju pikkamööda väheneb ja läänest lähenev antitsüklon hakkab ilma määrama. Esialgu püsib tuul veel tugev ja lisab ilmale kõledust, kuid sajuhooge ja äikest jääb vähemaks. Alates 10. septembrist peaks ilm juba päris kuivaks ja rahulikuks muutuma. Antitsükloni mõjul püsib rahulik ja selge (hommikud võivad olla udused) mitu päeva.

Tartumaal, Tartu-Põlva maanteel Uhti lähistel. 5.09.2015 kell 16.12. Arvi Rungi foto

30.08.2015 @Pärnu. Foto: Merikene Annuk

Nädala algul kujundab ilma Venemaale liikuv suur tsüklon. See toob esialgu hoovihmu ja kohatist äikest, aga ka tuule tugevnemist. Samas läheb jahedamaks, sest tsükloni tagalas liigub jahe õhumass lõuna poole. Saabuv õhumass siiski väga külm ei ole, aga sellest piisab, et öösel tekiks öökülmaoht, päeviti võib kuni 17 °C. Ühtlasi läheb jahenemisega ka kuivemaks.
Nädala teisel poolel hakkab ilma määrama läänest saabuv soe antitsüklon. See võib tuua vananaistesuvele iseloomuliku ilma: öösiti jahe või väga jahe, kohati ilmselt öökülmad, kuid päevad vaiksed, päikeselised ja soojad (15...20 °C). Soojem õhumass läheb ilmselt põhja poolt mööda, aga kui see antitsüklon jõuab Venemaale, hakkab lõunast soojust lisanduma.

Hilissuvine äike Harjumaal (6.09.2015)

Uuendused pilvesüstemaatika (klassifikatsiooni) standardis

$
0
0
Pilvi, meie igapäevaseid kaaslasi, nagu nende kohta on öelnud teenekas meteoroloog Milvi Jürissaar, on teaduslikult uuritud vaid paar sajandit. Teadustegevuse alguseks võib pidada tänapäevase pilvede klassifikatsiooni loomist. 19. sajandi alguses hakkasid sellega praktiliselt ühel ajal ja sõltumatult tegelema Prantsuse loodusteadlane Jean-Baptiste Lamarck ja Inglise amatöörmeteoroloog Luke Howard, kuid nad lähenesid probleemile erinevalt. Lamarcki klassifikatsioonil rahvusvahelist edu polnud ja laiemat tähelepanu see ei pälvinud. Howardi süsteem aga oli edukas ja saavutas kiiresti laialdase tunnustuse – sellel põhinebki praegu kasutuses olev ja WMOs tunnustatav pilvesüstemaatika standard.
Tänapäevane pilvede klassifikatsioon lähtub pilvede moodustumisest, välimusest ja aluse kõrgusest – kolmest ülestikku asuvast kõrgustasandist (madal, keskmine ja kõrge), mida rahvusvaheliselt nimetatakse ka etage’ideks ehk korrusteks. 
Pilved jaotatakse
● kolme kategooriasse: kiulised ehk kiudpilvsed (cirriform), kihilised ehk kihtpilvsed (stratiform), konvektiivsed ehk rünkpilvsed (cumuliform) ning lisaks sellele tuuakse vahel välja veel mitmeid tunnuseid ühendavad (alam)kategooriad: rünksajupilvsed (cumulonimbiform) ja kihtrünkpilvsed (stratocumuliform);
● nelja klassi (kasutatakse ka sõna “perekond“): alumised, keskmised, kõrged ja konvektiivse (vertikaalse) arenguga pilved. Mõnikord nimetatakse neljanda klassina suure vertikaalse ulatusega pilvi, kuhu kuuluvad rünksajupilvede kõrval ka võimsad rünkpilved ja kihtsajupilved. Sel juhul paigutatakse madalad ja keskmised rünkpilved (Cumulus humilis, mediocris) alumiste pilvede klassi. Nimetatud põhiklassifikatsioonist on kasutusel ka muid variatsioone.
Neli klassi jagunevad kümneks liigiks ehk põhivormiks, täpsemalt vaata http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/Pilvede%20klassifitseerimine.htm.
Ehkki pilvede vormiküllus on lõputu, pole peetud vajalikuks eristatavate põhivormide ehk liikide hulka liiga suureks paisutada. Seetõttu pole ka eriti tõenäoline, et praegusele kümnele liigile lähitulevikus veel mõni lisatakse. Küll aga võidakse korrastada alamliikide, vormide ja erikujude loetelusid. 

Hetkel veel viimasena defineeritud ja ametlikult tunnustatud korratud kiudpilved (Cirrus intortus) 23.06.2013 Laagris. See erim esineb tavaliselt kogumite ja tompudena, mis koosnevad kõikvõimalikul viisil läbipõimunud niidikestest. Vahel moodustavad need lilleõietaolisi moodustisi või muid kõige fantastilisemaid kujundeid. Selline kordumatu kuju tekib sellest, et pilved asuvad muutlikes õhu liikumise oludes (tuulenihe), kus pilvekiude väänatakse ja põimitakse.

Pikka aega tundus, et pärast 1951. aastal ühe kiudpilvede vormina korratute kiudpilvede (Cirrus intortus) defineerimist on kõik eristamist vajavad erimid juba olemas. 2009. aastal aga lõi Briti pilveentusiast Gavin Pretor-Pinney pretsedendi, viidates vajadusele senist süsteemi täpsustada. Nimelt oli ta talle kui Suurbritannia Pilvevaatlejate Ühingu esimehele saadetud fotosid uurides hakanud märkama üht sellist erimit, mida ei osanud konkreetselt ühegi liigi ega vormi alla paigutada. Ta tuli mõttele, et tegemist võib olla seni tähelepanuta jäänud erimiga ning hakkas seda ideed propageerima. Viimaks tegi ta Maailma Meteoroloogiaorganisatsioonile (WMO) ettepaneku tunnustada seda uue vormina. Ehkki seda ettepanekut alles arutatakse, pandi uuele süsteemiasuka kandidaadile juba esialgseks nimeks Undulatus asperatus, millest me eesti keeles räägime kui lainelis-kaootilistest kihtrünkpilvedest. 
Ehkki kiiret tunnustust ei pruugi tulla, sest rahvusvaheline pilvede klassifikatsioon on siiski standard, mida niisama lihtsalt ei taheta muuta, teatas WMO 2015. a juunis, et uut erimit on kavas tunnustada standardis, ent asperitase nimetuse all, sest nimetus vajab nimisõna, aga mitte omadussõna (asperatus). See kavatsetakse lisada 2016. a avaldatatavasse parandatud ja täiendatud rahvusvahelisse pilveatlasse. Kuna eesmärgiks on atlast paremaks muuta just fotode osas ja Pilvevaatlejate Ühingult on selles osas abi palutud, siis korraldati vastav fotovõistlus, et hankida parim (esinduslik) foto atlase tarbeks: https://cloudappreciationsociety.org/asperitas-competition/

Eestis võis lainelis-kaootilisti kihtrünkpilvi (asperitas) erakordselt ilmekal kujul näha 19.04.2009 Põhja-Eestis. Foto: Ave Maria Mõistlik, kasutatud wikis.

Milline siis on vasttunnustatud erim? Kõige enam sarnaneb see laineliste kihtrünkpilvedega (Stratocumulus undulatus), aga ka teiste laineliste pilvedega. Üldiselt peetakse haruldaseks pilvevormiks, mis kuulub kihtrünkpilvede hulka, sest asub madalamal kui 2 km, kuid ei ole ühtlane nagu on kihtpilved. 
Asperitas on kujult küll laineline (sugulane teiste undulatus-vormidega), kuid väga korratu, koguni kaootilise ilmega. Seda võrreldakse murduvate merelainete vaatamisega altpoolt, st vee alt. Vaatamata oma tormiendelisele välimusele ei ennusta need pilved tormi, kuid siiski on täheldatud, et näiteks Põhja-Ameerika preeriates on pärast hommikusi või lõunaseid asperitas’eid oodata väga äikeselist päeva. 
Laineline välimus viitab sellele, et nende teke on sageli seotud inversioonikihiga, st erineva tihedusega õhumasside piirpinnaga, kus arenevad lained.

Üks asperitase puhang oli 6.07.2015 Lääne-Eestis, fotol Vasalemma kohal. Uudis: http://ilm.ee/?513994

Kas veel mingis osas võiks või peaks klassifikatsiooni muutma? Arvan, et peaks küll, sest praegu ilmavaatlustes standardina kasutatav klassifikatsioon ei ole ühtsel alusel: kui kolm esimest klassi on määratud pilvede alumise piiri kõrguse järgi, siis neljas klass on hoopis pilvede arengu iseärasuste ehk tekkimisviisi põhine (konvektsioon). See viitab tüpoloogiale: klassifikatsioonil on erinevalt tüpoloogiast aluseks mingi üks kindel tunnus, näiteks pilvede puhul aluse kõrgus.
Kuidas sellest probleemist üle saada? Alternatiivina on pakutud suure vertikaalse ulatusega pilvede klass, mis võiks asendada konvektsioonipilvede klassi. Sel juhul on klassifikatsioon ühtsel alusel, st arvestatud pole tekkimise iseärasusi või tekkeviisi. Kuna aga konvektsioonipilvede klass on traditsiooniliselt klassifikatsioonis ikkagi esitatud, st käibel, siis ei saa seda eirata.
Konvektsioonipilvede klass tekitab segadust veel ühel viisil: selgub, et ka kiudkiht-, kõrgkiht- ja kihtsajupilved sobiksid teatud mõttes sellesse klassi. Miks? Sest nimetatud kolme liiki pilved tekivad sageli frontaalpinnal kaldkonvektsiooni tagajärjel. Nimelt on frontaalpindadel sageli õhu liikumine kuni 10 m/s ehk märkimisväärne vertikaalne komponent. Eriti oluline on selline sooja õhu ülesliikumine sooja frondi pilvesüsteemide kujunemisel. Nii tekivad frondipealsete pilvedena kiud-, kiudkiht-, kõrgkiht- ja kihtsajupilved. Tõsi küll, selline frontaalne kaldkonvektsioon ei ole sama, mis rünk- ja rünksajupilvi tekitav konvektsioon, ent  segaduse tekkimiseks on see piisav. 
Lisaks sellele võivad nimetatud liiki pilved tekkida rünksajupilvedest (tüüpiline konvektsiooni tõttu tekkiv pilveliik), kui need hakkavad laiali valguma ja hajuma, st toimub teatav stabiliseerumisprotsess. Niisiis on jällegi nende pilvede tekkimisse segatud konvektsioon ja tõepoolest põhjustab nende pilvede tekke lülitamine klassifikatsiooni rohkem segadust ja probleeme, kui neid lahendab. 
Kui vaadata seda, milline on klassifikatsioon WMO järgi, siis on see küll ühtsel alusel, vt http://www.weatheranswer.com/public/Clouds_WMO.pdf või seda, ent suure vertikaalse ulatusega pilved pole eristatud, vaid lihtsalt alumiste pilvede klassis. Siiski arvan, et on põhjust eristada omaette klassina ka väga paksud ehk suure vertikaalse ulatusega pilved, kusjuures klassifikatsiooni põhinõue – ühtne alus, milleks antud juhul on aluse kõrgus – jääb kehtima. Sinna klassi kuuluksid need pilved, mis asuvad sageli korraga vähemalt kahel korrusel: võimsad rünkpilved (Cumulus congestus), rünksajupilved (Cumulonimbus) ja kihtsajupilved (Nimbostratus). Põhijoontes on ettepanekule sarnane klassifikatsioon olemas Pilvevaatlejate Ühingul, kuid seal on võimsad rünkpilved jäetud alumiste pilvede klassi.  

38. nädala ilm (14.–20.09.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

15. septembri ilma määras lõunast saabuv madalrõhulohk. Selle mõjul tuul tugevnes (kagutuule puhangud kuni 18 m/s) ja pilvisus tihenes.  Alates saartest levis vihmasadu üle Eesti, kuid sajuvöönd oli üsna kitsas ja õhtuks muutus ilm jälle kuivemaks. Kuigi soojust tuli oluliselt juurde, ei olnud tihedama pilvisuse tõttu õhutemperatuur kõrgem, vaid jäi kõikjal alla 20 °C (kõige soojem oli Pakril – 19,2 °C).
Kõige suvisemaks päevaks kujuneb ilmselt siiski 17. september, kui läänetsüklonite mõju on nõrgem, st ei saja ja pilvisus võib olla hõre, samas kuuma õhu juurdevool kõige intensiivsem – sooja võib olla paljudes kohtades üle 20 °C.
18. septembri öö peaks olema samuti südasuviselt soe, st miinimumtemperatuur enamasti 15 °C või kõrgemgi, kuid päeval sunnitakse suur kuumus lahkuma idapiiri taha. Ida-Eestis võib veel olla üle 20 °C, aga mujal läheb juba hommikuks pilve ja sajule, võib olla äikest.
Nädal lõpeb septembri kohta juba mõõdukama soojusega ja kohasema õhutemperatuuriga.


WeatherOnline prognoositav õhutemperatuur 17. ja 18. septembriks. Nii soe on siis, kui ilm on võrdlemisi päikeseline, pilves ja sajuse ilma korral on märksa jahedam (allikas).

14. september algas enamasti lauspilvisusega (selgem oli vaid saartel), sest kagust jõudis üks ulatuslik pilvemassiiv Eesti kohale. Olulist sadu sealt ei tulnud.
Juba ennelõunal algas lõuna poolt ilma selginemine, sest pilvemassiiv liikus loodesse (Soome kohale) ja õhtuks muutus ilm enamikes kohtades selgemaks ja päikeselisemaks. Seal, kus pilves, püsis õhutemperatuur 15 °C lähedal, kus aga selgineb pikemaks ajaks, tõusis 20 °C-ni.
Antitsükloni mõju väheneb ja lõunast saabub madalrõhulohk ühes niiskuse ja soojusega. See toob vihma ja avab tee troopilise õhumassile, mis tugevas lõunavoolus tormab üle Läänemere ja Baltikumi Soomeni.
Ehkki kuuma ja niiske õhumassi kohalesaabumine on juba päris kindel, on mitmeid võimalusi, milline on ilm, sest pole täpselt teada, kui pikka aega see õhumass siinmail püsib, milline on pilvisus ja kuidas on sademetega. On täiesti võimalik, et kuum õhumass avaldub ainult ühes leitsakulises öös (miinimumtemperatuur 18. septembri ööl 13...18 °C), aga võib ka olla tugev udu suurema osas ööpäevast. Samuti jääb variant, et kuumus satub päevasele ajale ja ilm on suhteliselt päikeseline ehk sooja kuni 25 °C.
Suur kuumus taandub nädala lõpuks ja lõunavool nõrgeneb. Üsna eksootilise variandi on arvutanud ECMWF mudel, mille järgi võib jätkuva poolmeridionaalse tsirkulatsiooni toel saabuda lõunatsüklon. Teised mudelid seda ei näita.

Hilissuvine konvektsioon Kibunas

Nädala ilma ülevaade. Tuleb septembri keskpaiga kohta väga soe nädal, mõnel päeval võib olla suviselt soe. 
Nädal algab Venemaal antitsükloni lääneservas veel sajuta ja kohati päikeseliselt.  Idapoolse jaheda õhumassi mõju püsib, mistõttu õhutemperatuur jääb ilmselt kõikjal alla 20 °C. Läänetsüklonite mõjul on oodata tuule tugevnemist. 
15. septembriks jõuab kohale lohk ühes suviselt sooja õhumassiga, aga ka sajuga. Seetõttu on oodata sooja (õhutemperatuur ilmselt üle 15 °C) ja vihmast ilma. Seejärel muutub ilm kuivemaks, aga lõunavool tugevneb, mistõttu lisandub soojust. See peaks tipnema 18. septembril troopilise õhumassi sissetungiga, kui kohale saabub koguni 15-kraadine isoterm. Kui ei saja ja on vähegi päikeseline ilm, siis on lootust ka suviselt kõrgeks õhutemperatuuriks (kuni 25 °C).
Nädala lõpuks tõrjutakse suurem palavus idapiiri taha ja edelast tuleb asemele tuleb mõõdukalt soe õhumass. Selles enam üle 20 °C loota pole, aga üle 15 °C peaks päeviti siiski veel tulema.
Seoses tuulisemate ja pilvisemate ilmade tulekuga on oodata ka oluliselt soojemaid öid: miinimumtemperatuur võib jääda isegi 15...17 °C juurde (17.– 19. septembril).

WeatherOnline prognoositav maksimaalne õhutemperatuur 18. septembriks. Lätti prognoositakse kuni 27 °C (allikas).

Kuuma õhu saabumine väljendub ka nullisotermi rekordilises kõrguses, mis peaks prognoosi järgi tõusma 18. septembriks enam kui 4 km kõrgusele (allikas). 

39. nädala ilm (21.–27.09.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

23. septembri ilma määrab kuuma antitsükloni lääneserv. Mööda seda serva läheneb kagust soe front, mis toob troopilise õhumassi Läänemereni. Senikaua on rahulik ja pilvine, kuid olulise sajuta ilm. Sooja on alla 20 °C.
Öö jooksul on oodata õhumassivahetust. See väljendub eeskätt päeval kõrgemas õhutemperatuuris (vähemalt kohati üle 20 °C) ja kastepunktis. Kuumas ja niiskes õhumassis frontaaltsooni läheduses on üsna arvestatav äikesevõimalus. Eks siis ole näha, mis tuleb – kas soe ja rahulik suveilm või tuleb kohati ka äikest ja tugevat hoovihma.

22. septembril jäi Eesti esialgu tsüklonitevahelisse madalrõhuvööndisse, seejärel antitsükloni loodeserva. Öö jooksul tekkis udu. Hommikul ilm muutus –  Loode-Eesti kohal arenes äike, hiljem levis konvektsioon hoovihmadega sisemaa poole. Sooja oli 12...19 °C.
Järgmistel päevadel tugevneb Lõuna-Venemaa kuum antitsüklon. Selle lääneservas jõuab suviselt soe õhumass ka Eestini. Õhumasside piirialal on hoovihmade ja äikesevõimalus. Külmemaks läheb alles kuu lõpuks, kui ka päevane õhutemperatuur võib jääda alla 15 °C.

Hommikune paduudu enne äikest Laagris.

21. septembri ilma määras kagust lähenev lõunatsüklon. Seetõttu oli ilm enamasti pilves, mitmel pool sadas vihma, kuivem oli saartel, samas ilm oli üsna tuulevaikne. Sooja oli 12...16 °C.
Lõunatsüklon liigub Soome kohale ja seejärel hakkab domineerima lõunavool. See kannab kohale soojema õhumass. Kõige soojem on ilmselt 24.–26. septembril, kui sooja võib olla üle 20 °C. Pikemat kuivaperioodi väga tõenäoliselt ei ole oodata.

Võimsad rünkpilved ja rünksajupilved Jõgeval 20.09.2015. Kairo Kiitsaku foto

Tuleb soe septembrinädal, kuid ilma kujundavad vaheldumisi nii tsüklonid kui antitsüklonid. 
Nädal algab lõunatsükloniga, mis liigub mööda troopilise õhumassi piiri ja Soome lahe idaosa Soome kohale. Eestit mõjutavad nii selle laus- kui hoovihmad, kohati võib olla äikest. Seejärel tugevneb lõunavool, mis kannab põhja sooja õhumassi. Troopilise õhumassi kohalejõudmine on küsitav – see oleneb idapoolse antitsükloni tugevusest. 
Kõige soojem ilm on arvatavasti 24. ja 25. septembril, kui on võimalik õhutemperatuuri tõus üle 20 °C. Seejärel jaheneb uuesti, kuid mitte väga palju.

20.09.2015. 15:10 Stockmanni kõrval, peaaegu tuli selline tunne nagu repliik ühest Eesti filmist: sajab või? selgest taevast või midagi sarnast vist oli. Margus Vilisoo foto

40. nädala ilm (28.09.–4.10.2015)

$
0
0
Kommentaariumi link

Tuleb sügise alguse kohta üsna tavaline nädal nii õhutemperatuuri kui aktiviseeruva tsüklonaalse tegevuse poolest (eriti 70ndatel laiustel). Esialgu on tendents jahenemisele, kuni nädala teiseks pooleks kujuneb välja uus, senisest madalam temperatuurifoon.
Nädal algab läänest läheneva antitsükloni mõjul valdavalt päikeseliselt, kuigi rõhkkonna äärealadel tegutseva tsükloni mõjul võib tekkida rünksajupilvi ja seetõttu kohati sadada hoovihma. Antitsükloni idaservas algab põhjast märkimisväärne külma õhu advektsioon (senine soe õhumass asendub palju külmemaga). See tähendab, et õhutemperatuur jääb valdavalt alla 15 °C ja tekib öökülmaoht (nullisotermi saabumine Eesti kohale).
Nädala teiseks pooleks võib välja kujuneda lääne-idasuunaline soe kõrgrõhuvöönd, Kui see jääb mõneks päevaks püsima, võib tulla midagi vananaistesuvelaadset: soojad ja päikeselised päevad, aga jahedad ööd ja udused hommikud. Kui põhjatsüklonid on piisavalt aktiivsed, siis tõrjutakse kõrgrõhuvöönd üsna ruttu minema ja asemele tuleb heitlik ilm tuulte tugevnemiste ja külma õhu sissetungidega (advektsioonidega) – näib tõenäiksem variant.

Sellist taevast ei väsi vaatamast 26.09.15 Pärnumaal. Foto: Katri Kotkas
Viewing all 606 articles
Browse latest View live